BLOG YAZISI

1 Bal Kabağı 5 Çeşit Yemek

bal kabağı

bir-bal-kabagi-bes-cesit-yemekdummy image

Potasyum, fosfor, kalsiyum bakımından zengin bu turuncu sebze ile neler yapılıyor neler! Türk mutfağında da önemli bir yeri olan bal kabağının kullanım alanları da oldukça geniş.

Türk mutfağında kullanılan biçimi çoğumuzun mutlaka bildiği bal kabağı tatlısı. Şerbetlenmiş ve pişmiş bal kabaklarının üstü tahin ve ceviz ile süslenir ve servis edilir. Tadına da doyum olmaz!

Bal kabağı çorbasının tariflerine de son yıllarda sıklıkla rastladık. Rengi, lezzetli ve bol malzemeli oluşuyla bal kabağının en çok tüketilen biçimlerinden biri çorba oldu.

Tatlı tariflerinde görmeye alışık olduğumuz bal kabağını cheesecake'de de görmeye şaşırmıyoruz elbette. Hindistan cevizi ve fındık ile süslenen bu cheesecake'in lezzeti de en popüler malzemesi olan bal kabağından geliyor.

Bal kabağını görmeye alışık olmadığımız bir biçimi de Ege mutfağından geliyor: Sinkonta. Dilimlenmiş soyulmuş bal kabakları sirke, zeytinyağı, sarımsak ve bol baharat ile buluşuyor ve fırına giriyor. İyice pişen bal kabağı dilimleri yoğurt ile tüketiliyor.

Bunların yanında bal kabağı rendelenerek böreğin içine de giriyor. İçerisine kattığınız şeker miktarına bağlı olarak böreği tatlıya çevirebilir ya da tuzlu olarak tüketebilirsiniz.

Türk mutfağında görmeye alışık olduğumuz bal kabaklı tariflerin yanında bir de dünya mutfağı var. Bal kabaklı makarna sosu, kek, granola bar, ekmek, sarımsaklı sos hatta bal kabaklı kahveler bile görmek mümkün. Bu sebze hem lezzetiyle hem de besin değerleriyle sanki bir mucize!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK RESTORAN LİSTELERİ