BLOG YAZISI

Diğer Ülkelerin Yılbaşı Sofraları

yılbaşı sofrası

diger-ulkelerin-yilbasi-sofralaridummy image

Gelenekler, dinler ve kültürler farklı olsa da her ülkede yılbaşında tüm aile bir sofrada buluşuyor ve mutfaktan lezzetli kokular geliyor.

Bu yazımızda farklı bölgelerdeki ülkelerin geleneksel yılbaşı yemeklerinden bahsedeceğiz. Çek Cumhuriyeti ile başlıyoruz. Buranın geleneğine göre yılbaşı günü oruç tutuluyor ve akşam kurulan sofrada oruç açılıyor. Sofrada mutlaka balık çorbası, sazan balığı ve patates salatası yerini alıyor.

Avustralya'da ise yılbaşı akşamında yine deniz ürünlerini görmek mümkün. Karidesin hemen her çeşidini sofrada bulunduran Avustralyalılar, aynı zamanda barbeküde hindi kızartması da yapıyorlar. Yılbaşı sofrasının kapanışı ise erikli pudingle yapılıyor.

Hindistan'da yılbaşı akşamını tatlılar süslüyor. Pudra şekeri ile kaplanmış ve derin yağda kızartılmış hamur topları, kurabiye ve meyveli keklerle sofralarını süslüyorlar. Ana yemek için koyun ya da kuzu eti yanında baharatlı ve patatesli karnabahar tüketiliyor.

Danimarka'da yılbaşı akşamında genellikle ördek ve kaz pişiriliyor. Etin yanında mutlaka bulundurdukları salata ise kırmızı lahana ve haşlanmış patates. Diğer ülkeler gibi Danimarka'da da tatlı ile kapanış yapılıyor ve tatlı için krem şanti, badem, vanilya ve vişne sosu kullanarak leziz bir tat oluşturuyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK RESTORAN LİSTELERİ