BLOG YAZILARI

Geleneksel Mutfaklarıyla Öne Çıkan Restoranlar

Geleneksel Mutfak

geleneksel-mutfaklariyla-one-cikan-restoranlar

’’Ben geleneksel Türk yemeklerinden vazgeçmem.’’ diyenler için işte en iyi adresler;

Seraf

Türk mutfağına özgü yemeklerini ‘fine dining’ konseptinde sunan Seraf, kısa sürede İstanbul’un öne çıkan lokantaları arasındaki yerini aldı. Mardin kaburga dolmasından Gaziantep’in beyran çorbasına, Sivas’ın hurma tatlısından Şanlıurfa’nın bostane salatasına kadar Anadolu’ya özgü birçok yemek, burada usulüne göre hazırlanıp servis ediliyor. Yeşillikler arasındaki terası, yalın ve modern dekorasyonu ile bulunduğu bölgeye renk katıyor. Fiyat-kalite dengesi, servis, sunum çok başarılı.

Aila

İstanbul’un uluslararası zincir otellerinden Fairmont Quasar’ın restoranlarından biri olan Aila, Anadolu mutfaklarının beğenilen tariflerinin menüde en güzel örnekleriyle yer aldığı bir restoran. Restoranın menüsü, Anadolu’nun dört bir köşesinden esinlenilmiş mezeler, aperitifler ve yemeklerden oluşuyor. Restoranın dekorasyonu ise sade bir şıklığa sahip.

Asitane

Kariye Müzesi’nin hemen yanında konumlanan Asitane, Osmanlı saray mutfağını günümüze taşıyan bir restoran. 1991 yılından bu yana, Topkapı, Dolmabahçe ve Edirne saray mutfaklarının kayıtları başta olmak üzere, yüzlerce kaynaktan, 1539 yılına ait ‘Bir Ziyafet Defteri’ adlı eserden yararlanılarak menüsü oluşturulmuş. Mekanın dekorasyonu klasik çizgilere sahip. Fiyat-kalite dengesinin kurulduğu restoranın menüsü mevsimlere göre değişiklik gösteriyor.

Feriye

Uzun süredir uzak kaldığı yeme-içme sektörüne yeni işletmecisiyle 2016 yılında dönüş yapan Feriye Sarayı, geniş deniz cephesiyle, Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanıyor. Türkiye’nin en iyi şeflerinden biri olan Aydın Demir’in önderliğinde yönetilen mutfak, giriş yemekleri ve ara sıcaklar için dünya mutfaklarından örnekleri seçmiş olsa da menünün yıldızı Aydın Şef’in de uzmanlık alanı olan Osmanlı yemeklerinin modern yorumları ve Türk mutfağından seçkiler.

Sahrap Pera

Yemek yazarı Sahrap Soysal’ın sahibi olduğu geleneksel Türk yemeklerinin sunulduğu restoran samimi ortamı, şık ambiyansı ile esaslı bir müdavim kitlesine sahip. Yemekler orijinal reçetelerine göre hazırlanıyor. Menü mevsimsel değişimler gösterirken tarifler Anadolu’nun zengin mutfaklarından seçiliyor.