BLOG YAZILARI

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Kuşkonmaz

kuskonmaz-nasil-pisirilir

Vitamin, mineral ve protein açısından zenginliğiyle sağlığa çok faydalı olan kuşkonmaz, doğru şekilde pişirildiğinde keyifle yenecek sebzelerden biri.

Kuşkonmazı pişirmeden önce ayıklamanın inceliklerine bir bakalım. İşe, kuşkonmazın üzerindeki dikenlerden kurtulmakla başlamalısınız. İnce uçlu bir bıçak ya da sebze soyucu ile bu dikenleri temizleyin. Kuşkonmazı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Pişirmek için de farklı yöntemler var. İster kızartın, isterseniz haşlayın. Eğer haşlayarak pişirmek istiyorsanız sapları ile uçlarının pişme süresi aynı olmadığından tencereye dik olarak yerleştirmelisiniz. Dilerseniz bunu kavanozun içinde de yapabilirsiniz. Kavanozu tencerenin içerisine koymanız yeterli. Kuşkonmazı bol tuzlu ve kaynamış suya koyun ve 3 dk. pişirin. Haşlanan kuşkonmazı soğuk suya tutun ve yemeklerin yanında servis edin. Tavuk ve etin yanına çok yakışacaktır.

Kuşkonmaz Fırında Nasıl Pişirilir?

Fırında pişirmeyi tercih edecekseniz, fırın kabına pişirme kağıdı serin. Kuşkonmazların üzerine zeytinyağı gezdirin, 210 derece ısıda 10 dakika pişirin. Fırından alınca kuşkonmazların üzerine erimiş peynir ekleyebilirsiniz.