BLOG YAZILARI

Ankara'nın En İyi Restoranlarına Buyurmaz mısınız?

En iyisi, Ankara

ankara-nin-en-iyi-restoranlarina-buyurmaz-misiniz

"Ankara'nın nesi meşhur desek?" ilk akla gelenler simidi, döneri, Beypazarı kurusu olsa gerek. Ama dahası var. Damağına düşkünler için Ankara'nın en iyi ve en farklı lezzetlerini yiyebileceğiniz 5 restoranını listeledik.

Trilye (4 İnci)

Süreyya Üzmez, Ankara'nın lüks konsepte sahip ilk balık lokantasını 2002 yılında açtı. Türkiye'de kalamar, ahtapot, sübye, midye, ıstakoz gibi deniz ürünleriyle yaratıcı yemekler yapan, balığı bilimsel yöntemlerle pişiren, sunum ve servisiyle fark yaratan öncü isimlerin başında geliyor. Aynı zamanda lakerda, çiroz gibi geleneksel balık işleme yöntemlerinde de, beğendili ahtapot, karidesli kabak çiçeği dolması gibi geleneksel mutfağı, deniz ürünleriyle yorumlamada da çok başarılı.

Kalbur (3 inci)

1990 yılından beri Ankara'da deniz mahsullerinden çok farklı mezeler yapan Kalbur Restoran, tam bir aile işletmesi. Açıldığından beri aynı adreste hizmet veren Kalbur, Mehmet Tekmen ve eşinin denizden uzakta yarattıkları bir deniz mahsulleri mezecisi. Birçok yabancı ve Türk şefe ilham veren yaklaşımları ve mezeleri, Anadolu mutfakları ve deniz mahsullerinden bir sentez olarak adlandırılabilir. Orijinal lezzetleri ile Kalbur, Ankara'da uğranması gereken bir adres.

Mezzaluna Ankara (3 İnci)

Ankaralıları İtalyan mutfağı ile tanıştıran Mezzaluna, servis ve malzeme kalitesi ile klasik bir İtalyan restoranı olarak Bilkent ve Kavaklıdere şubelerinde hizmet veriyor. Pizzalardan makarna çeşitlerine, et yemeklerinden İtalyan mutfağının sevilen tatlılarına kadar birçok çeşidi burada tatmak mümkün. Restoranın ambiyansı ise şık ve rahat.

Boğaziçi Lokantası (2 inci)

Ulus'ta bulunan Boğaziçi Lokantası, Ankara'nın en eski restoranlarından biri. Menüsünde 60'tan fazla yemek çeşidi var. Mevsiminde ve kalitesine güvenilir malzemelerle hazırladıkları yemeklerin yaratıcılık ve lezzet çıtası yüksek.

Kolyoz (1 İnci)

Adını Türkiye'yi çevreleyen denizlerde bolca bulunan kolyoz balığından alan Kolyoz Balık, taptaze balıkları ve günlük hazırlanan mezeleri ile müdavimlerini ağırlıyor. Rahatlık sunan ambiyansı ile başarılı bir fiyat-kalite çizgisine sahip.

Ankara'da yaşayanlar ya da yolu Ankara'ya düşenlere mutlaka tavsiye ettiğimiz bu lezzetler, başkentin grisine bakış açınızı değiştirecek türden.