BLOG YAZILARI

Balzamik Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

balzamik

balzamik-sosu-hangi-yemeklerde-kullanilir

İtalyan mutfağından ortaya çıkan balzamik sirkenin ismi ‘’kokulu’’ anlamına gelen ‘’balsamico’’ kelimesinden türemiştir. Birçok yemeğe eşlik eden balzamik sirkesi, bizim mutfağımızda en çok salatalarda kullanılıyor. Hem yoğun kıvamı hem de kattığı lezzeti ile sofraların vazgeçilmez sosları arasında.

Peki yoğunlukla salatalarda kullandığımız bu sos başka hangi yemeklere yakışıyor? Peynirli atıştırmalıklar, kızarmış ekmekle yapılan bruschettalar, tostlar ve dahası... Balzamik sirkesinin kullanım alanlarını keşfettikçe elimizden düşürmeyeceğimiz kesin!

Kalabalık sofraların vazgeçilmezleri arasında olan bruschetta’lar, şeflerin menüsünde de, ev mutfağının menüsünde de yerini alıyor. Kızarmış ekmek üzerine soğan, domates ve baharatlarla hazırlanan sos, dilediğiniz çeşit peynirle mini bruschetta’lar yapmanız mümkün. İşte tam bu lezzet için son dokunuşu balzamik sosa bırakabilirsiniz.

Et, balık ve tavukla hazırlayacağınız ana yemeğinizin yanına çok yakışacak bir eşlikçi var. Daha çok İtalyan mutfağında görmeye alışık olduğumuz bu eşlikçi, balzamik sosla buluşunca ana yemeğin önüne geçmesi olası. Büyük boy domatesleri yuvarlak şeklinde dilimleyerek ister ızgarada ister fırında pişirebilirsiniz. Ardından biraz parmesan, balzamik sosu ve fesleğenle tatlandırdığınız domatesleri peynirler kızarıncaya kadar pişirin. Nefis domates dilimleriniz hazır.

Balzamik sirkenin kullanım alanlarını keşfettiğinizde alışık olduğunuz tatlar size daha lezzetli gelebilir. İşe bir şişe balzamik sosu alarak başlayıp mutfağınızda keşfe çıkabilirsiniz!