BLOG YAZILARI

Gecikmeden Sevgililer Günü Rezervasyonunu Yaptırmanız İçin 5 Mekan Önerisi

Sevgililer Günü

gecikmeden-sevgililer-gunu-rezervasyonunu-yaptirmaniz-icin-5-mekan-onerisi

14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kala hem yemekleri hem de ambiyansı ile şahane bir geceye imza atmak isteyenler için mekân önerileri hazırladık.

Manzaraya değer: Sunset

Sunset, İstanbul’un lider Fine Dining restoranlarından biri. Ulus Parkı’nın içinde yer alan Sunset Grill & Bar, Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasına sahip. 24 yıldır popüler. Hem yemekleri hem de müthiş manzarası ile iş yemeklerinin ve özel kutlamaların vazgeçilmez mekânı. 2000’lerin başında Londra’daki ünlü Japon restoranı Nobu’nun kurucu şefi Hiroki Takemura’nın gelmesiyle Sunset’in mutfağı daha da güçlendi. 2015 yılında ekibe katılan şef Fabrice Canelle ile mutfak ve servis ekibinin sürekliliğinin Sunset’in başarısındaki payı büyük.

14 Şubat mı dediniz? İşte Mikla!

Mehmet Gürs ve ekibi yerel, mevsiminde, sürdürülebilir bir şekilde temin edebilecekleri, kalitesine güvendikleri ürünleri kullanarak Mikla’yı başka bir noktaya taşıdılar. Anadolu’yu neredeyse tümden dolaşarak ve kaliteli yöresel malzemenin izini sürerek küçük çiftçilerle bağlantı kurdular. Gürs, geçmişi geleceğe taşıyarak, kendinden sonra açılan birçok restorana yol gösterici olan ‘Yeni Anadolu Mutfağı’ konseptini başarıyla kurguladı. Lavaş, kuş boku fıstık humusu, tahin, gözleme, bolet mantarı, kuzukulağı, tuzlu yoğurt, balık yumurtası, arapkızı elma, Zile pekmezi, yabani lahana gibi menüdeki hemen her tabağın içindeki malzemelerle tam bir Anadolu lezzet turu yapıyorsunuz.

Dekorasyonundaki estetik bütünlüğü, servis kalitesi ve İstanbul’un görkeminin hissedildiği Tarihi Yarımada, Marmara Denizi, Boğaz manzarası da artıları arasında. Mikla, Sevgililer Günü için etkileyici bir tercih olacaktır.

İtalya’ya gidemediniz, öyleyse buraya: Antica Lokanta

‘’Sevgililer gününü sevgilimle baş başa İtalyan yemekleri eşliğinde kutlamak istiyorum’’ derseniz Antica Locanda sizin için biçilmiş kaftan deriz. Yedi yıl kadar önce açılan Antica Locanda’nın sahibi, Toscanalı şef Gian Carlo Talerico ve eşi Beldan Erkkul. Tarihi bir binanın restorasyonunun ardından, klasik İtalyan tarzı dekore edilerek yapılmış lokantanın bir giriş, iki de asma katı var. Mutfağı şık ve kullanışlı bir tasarıma sahip. Klasik yemeklere yer verildiği gibi pek bilinmeyen İtalyan yemekleri de menüdeki yerini alıyor.

Denizlere doğru: Kıyı

14 Şubat’a yakışır bir başka mekân daha. Kıyı, İstanbul’un ‘iyi balık, iyi servis, iyi meze’ özelliklerini taşıyan balık restoranlarının başında geliyor. Bu başarının ardında kullandıkları malzemelerin kalitesi kadar, yıllardır yemeklerin aynı ustalar tarafından hazırlanması da var. Açıldığı günden beri her zaman özenli, temiz ve şık olan Kıyı’nın muhteşem Boğaz manzarası da bir diğer artısı.

Neden Sevgililer Günü’nde meyhane olmasın? Leb-i Derya

Leb-i Derya, Beyoğlu teras konseptinin öncülerinden ve 16 senelik geçmişiyle tarzı en çok oturmuş mekânlarından. İki senedir menüsünü meyhane konseptine çeviren işletmenin mutfağından Madam Nazen’in topik, zahterli uskumru marin, midye pilaki ve mantarlı dil kavurma gibi özenle hazırlanan mezeler çıkıyor. Daha samimi ve eğlenceli bir ortam için Leb-i Derya bünyesinde yer alan 24 kişilik ‘cep meyhanenin’ keyfi de bambaşka.