BLOG YAZILARI

Nohut Köftesi Ya da Başka Bir Deyişle Vegan Yemeği: Falafel

Falafel Restoranları

nohut-koftesi-ya-da-baska-bir-deyisle-vegan-yemegi-falafel-

Falafelin kaynağı Ortadoğu. Ülkemizde de çok sevilen lezzetlerden biri. Etsiz olması dolayısıyla hem veganlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor, hem de oldukça doyurucu bir lezzet. Kimi zaman lavaşla, kimi zaman yanındaki eşlikçileriyle porsiyon olarak sunulan falafeli İstanbul’da nerelerde yiyebilirsiniz bir bakalım istedik. İşte İncili Gastronomi Rehberi’nde yer alan ve başka lezzetlerinin yanında falafeli de hakkıyla yapan restoranlardan örnekler:

Aheste Pera

Aheste, şık atmosferi, bilinçli ve işinin ehli servis ekibi, itinalı yemek ve şarap menüleri ile her geçen gün yerli, yabancı müdavim kitlesini artırarak, Beyoğlu yemek dünyasına artı değer katıyor. Orta Doğu ve Türk mutfaklarından esintiler taşıyan menüde, Aheste’ye özgü birçok lezzet bulunuyor. Falafel, dudi pilavi, karamelize kumpir patlıcan, zehir zemberek, Acem cacıklı pancar mücver ve takoz kokoreç imza yemekler arasında. Mevsime göre değişen menüde lezzetli alternatifler de mevcut.

Akdeniz Hatay Sofrası

Fatih’te bulunan Akdeniz Hatay Sofrası’nda, Hatay mutfağının geleneksel yemekleri ile unutulmaya yüz tutmuş tatlarının bir harmanı sunuluyor. Mezeleri her zaman taze ve lezzetli. Yemeklerde kullandıkları malzemeleri ayrıca sattıkları bir bakkaliye köşeleri de bulunuyor. Fiyat-kalite dengesi başarılı bir çizgiye sahip. Falafelinin de leziz olduğunu ekleyelim.

Antiochia

Asmalımescit’te, birçok farklı din, ırk ve mezhebi bir arada yaşatan Antakya’nın yemeklerini başarılı bir şekilde sunan bir restoran Antiochia. Malzemelerin büyük bir çoğunluğu ile etler, yoğurt, nohut, ceviz ve peynirler Antakya’dan geliyor. Sebzeler ise yerel üreticilerden mevsiminde satın alınıyor. Yine Antakya’dan getirilen zeytinyağı ve nar ekşisi ise bu yemeklerin vazgeçilmezleri. Menüsünde ağırlık et yemekleri ve meze üzerine. Antakya’dan gelen nohut ile yapılan falafelin de tadı bir başka.

Hatay Gurme

Hatay Gurme Ataşehir’de. Damaktaki tat hafızasında yer bırakacak başarı çizgisine sahip olan Hatay Gurme’nin menüsü, hayli zengin bir içeriğe sahip. Yemeklerin usulüne uygunlukta servis edildiği restoranda mevsimsellik kriteri önemseniyor. Aynı zamanda yöre mutfağına özel malzemelerin satıldığı bir dükkan bölümü de var.