BLOG YAZILARI

Şefinden Fıstıklı İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası

sefinden-fistikli-irmik-helvasi-tarifi

Üzüntünün olduğu kadar sayısız sevincin de tatlısıdır irmik helvası. Usulen sıcak veya ılık yenmesi gerektiğinden dolayı kış mevsimine de çok yakışır. 1950 yılında açılan Hünkâr Lokantası bu tatlının en iyi yapıldığı yerlerden biri. Helvanın tarifi ise sahibi ve şefi olan Feridun Ügümü’nün aşçı dedesine ait.

Fıstıklı İrmik Helvası
Malzemeler
Şerbeti İçin

2 litre süt

800 gr toz şeker

3 adet yumurta

Helva İçin

500 gr tereyağı

500 gr irmik

100 gr çam fıstığı

Yapılışı

Helvanın şerbeti için süt ve şekeri tencerede karıştırın. Şeker eriyip süt ısındığında tencereyi ocaktan alın. Süt ılındığında bir kâsenin içine kırıp, çırptığınız yumurtaların üzerine birkaç kaşık dolusu ılık süt ekleyip çırpın. Yumurtayı tenceredeki şekerli süte ekleyip iyice çırpın. Tereyağını başka bir tencerede eritin. İrmik ve fıstığı ekleyip çok kısık ateşte (kahve pişirir gibi) 30-40 dakika karıştırarak kavurun. İrmiğin ve fıstığın rengi değişmeye başladığında yumurta eklediğiniz sütü tekrar ocağın üzerine alıp kısık ateşte ısıtmaya başlayın.

İrmiğin üzerine kaynar sütü bir seferde ekleyin. İrmik sütü çekene kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Helvanın üzerinde baloncuklar olmaya başladığında tencereyi ocaktan alıp üzerini kağıt havlu ve tencerenin kapağı ile kapatın. 10-15 dakika demlendirin. Helvayı şekillendirip üzerine tarçın serperek servis edin.

İrmik Helvası Yapmanın Püf Noktaları

Hünkar’ın sahibi ve şefi olan Feridun Ügümü’nün tarifini verdiği irmik helvası içinde bulunan sütten dolayı kum bir kıvam değil, daha yoğun hatta hafifçe yapışkan bir kıvamda. İçindeki süt nemlilik sağlıyor.

Kullandığınız tereyağının yoğurttan yapılmış olmasını tercin edin. Sütten yapılan tereyağına göre çok daha lezzetli oluyor. Yumurta helvaya lezzet vermek için kullanılan bir malzeme. Bu detay ise Feridun Ügümü’nün aşçı dedesine aittir. Şimdiden afiyet olsun.