BLOG YAZILARI

Siz Hiç Bahçeden Balık Yediniz mi?

balık

siz-hic-bahceden-balik-yedinizmi

Portekiz mutfağına gidiyoruz. Ana malzemesi fasulye olan bu yemeğin adı Peixinhos Da Hortamay. Türkçe'ye çevrildiğinde ise ''Bahçeden Küçük Balık'' anlamına geliyor. Peki bu yemeğe neden böyle deniyor?

Portekiz'in geleneksel mutfağında önemli bir yeri olan bu yemeğin geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor. Yapılışı ise bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bu yemeği yapmanın en önemli noktaları ise ince fasulyeler seçmek ve önce pişirmek. Pişirilen fasulyeler sırasıyla yumurta, yulaf unu ve tercih edilen baharat ve otlara bulanıp kızartılıyor. Kızartıldıktan sonra aldığı şekil kızarmış küçük balığa benzediği için de ismine Bahçeden Balık denmiş. Yemek öncesi ya da atıştırmalık olarak tüketilen bu yemeğin farklı bir versiyonu da Karadeniz mutfağında.

Karadeniz mutfağında ince fasulyeler seçmek yerine genişçe fasulyeler seçilir ve yine önce pişirilir. Ardından yumurta ve mısır ununa bulanır. Tavaya balık dizer gibi dizilir ve kızartılır. Bu sebeple Karadeniz usulü fasulye kızarmasıyla Portekiz usulü bahçeden balık yemeğinin geçmişte bir yerlerde yolları kesişmiş diyebiliriz.