SUNUŞ

Neden Böyle Bir Rehber?

Doğanın cömert davrandığı bir coğrafyada on binlerce yıllık bir gelenekten süzülüp gelen, çok güçlü ve zengin bir mutfak kültürüne sahibiz. Üzerinde yaşadığımız bereketli topraklar, Anadolu’yu çevreleyen denizler bize sonsuz bir ürün çeşitliliği sunuyor.

Türkiye mutfağının dünyanın en zengin mutfaklarından biri olduğu saptaması kesinlikle benmerkezci bir klişe değil. Evlerde pişen anne yemekleri yaratıcı mutfak için sağlam bir temel oluşturdu.  Restoran  kültürümüz de son 50-60 yıl içinde bu temel üstüne inşa edildi.

2000’li yıllardan itibaren ardı ardına açılan restoranlar, yemek okulları, şeflik mesleğine yoğun talep, hem şeflerin, hem de yeme-içme severlerin yurtdışında farklı ülkelerin mutfaklarını tanımasıyla gastronomi dünyası bir sektör haline dönüştü. Ancak bu sektörün değerlendirilmesi, derecelendirilmesi, böylece işini  iyi yapanların teşvik edilmesi ve yemek severlere adil bir şekilde yol gösterilmesi sağlanamadı.

Elinizdeki rehber bu sorunu aşmaya yönelik bir kolektif çabanın ürünüdür. Hürriyet Gazetesi Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan’ın teklifiyle tetiklenen bu çalışma Karaca Grubu ve Hürriyet Gazetesi’nin işbirliğiyle hayata geçti. Zeyno Gürses Dölay, Gamze İneceli, Cemre Narin, Nilay Örnek ve Sinan Hamamsarılar’ın proje ekibine katılımıyla çalışmalar başladı.

Türkiye gastronomisine katkısı büyük isimlerin danışman olmayı kabul etmeleriyle içimiz rahat yola koyulduk. İlk yıl için oy birliğiyle İstanbul, Bodrum, Çeşme restoranlarını değerlendirme kararı aldık. Ardından gastronomi konusunda bilgili, keşfetme tutkusunu hiç kaybetmeyen, damak tadına ve şeffaf, dürüst değerlendirme yapacağına güvendiğimiz yaklaşık 130 isim kimliği ifşa etmeyen gizli müfettiş olarak belirlendi.

Yurtdışında örneklerini gördüğümüz herhangi bir rehberi ya da değerlendirme sistemini birebir örnek almadık veya kendimize uyarlamadık. Sahip olduğumuz çeşitliliği, değerleri yansıtacak, objektif, kapsamlı yeme-içme kültürüne katkıda bulunan özel bir rehber olsun istedik.

Ancak önemle altını çizmeliyiz ki ‘İncili Gastronomi Rehberi’ sadece restoran değerlendirmelerine yer veren bir kitap değil. Uzun çalışmalar ve araştırmalar sonucunda ülkemizin büyük bir zenginliği olduğunu düşündüğümüz ‘lezzet noktaları’, ‘sokak yemekleri’, ‘alışveriş adreslerini’ belirledik. Ancak bu noktalar değerlendirmeye tabi tutulmadı.

Sektörün en önemli aktörleri, değerli şeflerimizin katkıları da çok önemliydi. Ancak onları etik olmayacağı düşüncesiyle müfettiş olarak almadık. Onlar kendi mutfaklarının dışında mutlu oldukları yerleri bizimle paylaşarak ‘Şeflerin Seçimi’ bölümümüze hayat verdiler.

 

İncili Gastronomi Rehberi’nin yıllar içinde yeme-içme dünyasındaki gidişatı, eğilimleri göstereceği kadar, son dönemde büyük zorluk yaşayan sektöre hareketlilik getireceğini de düşünüyoruz.

 

Tüm ekibimiz için zorlu bir süreçti, umarız okuduğunuzda beklentilerinizi karşılayan bir rehber ortaya çıkarttığımız duygusunu siz de bizim gibi hissedersiniz. Dileğimiz bu rehberin gastronomi meraklılarının başucu kitabı olması. Ama ilk olmak kolay değil, kuşkusuz eksiklerimiz de vardır. Ancak üstlendiğimiz sorumluluğun üstesinden geldiğimize inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı rehberlerde buluşmak dileğiyle iyi okumalar, iyi keşifler...

 

Müge Akgün

Proje Koordinatörü / Hürriyet Yazarı

 

 

 

                                                              

İLKELER

 

 

 

   İnci Açıklamaları

 

 

   Restoranların  Fiyat Aralığı