İlkeler

İlkelerdummy image

Gastronomi Rehberi projesinde görev alacak gizli müfettiş seçimleri yapılırken restoranlarla özel ya da maddi ilişki olmamasına dikkat edildi. Yeme-içme tutkunları arasından seçilen müfettişlerden ‘görevlerini', çevrelerinden ve puan verdikleri yerlerden kesinlikle gizli tutmaları istendi.

Şefler, restoran sahipleri ve işletmeciler etik olmayacağı düşüncesiyle müfettiş olarak seçilmedi. Gönüllülük esasına göre katkıda bulunan 200'ün üzerinde gizli müfettiş son bir yıl içinde gittikleri restoranları değerlendirdi.

Listemizde olan her işletme en az üç müfettiş ve proje ekibinden bir kişi tarafından ziyaret edildi. Kurgulanan sisteme göre restoranlar malzeme, lezzet, servis, kimlik, sunum ve dekorasyon özellikleriyle puanlandırıldı. Sistemin kapanmasının ardından çıkan sonuçlar, proje ekibi ve danışma kurulunun kanaatlerinin de dikkate alınmasıyla nihai halini aldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Çeşme, Alaçatı ve Bodrum'daki restoranları kapsayan rehberde 5 İncili 3; 4 İncili 30; 3 incili 86, 2 incili 168 ve 1 incili 135 olmak üzere toplam 422 restoran ve 257 lezzet noktası bulunuyor. Listeler hazırlanıp değerlendirmeler başladıktan sonra açılan mekanlara ‘Yeni Açılanlar' bölümünde yer verildi.

Ayrıca yeni açılan ve kapanan restoranlar web sayfamızda güncellenecektir.

İnci açılımları

5 İnci: Olağanüstü deneyim
4 İnci: Mükemmel
3 İnci: Çok iyi
2 İnci: İyi
1 İnci: Gitmeye değer

Restoranların fiyat aralığı

: 0-50 TL
₺₺: 50–100 TL
₺₺₺: 100–250 TL
₺₺₺₺: 250 TL+

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK RESTORAN LİSTELERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK RESTORAN LİSTELERİ