ARŞİV: 2021 / Nisan

Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

ayni-malzeme-ile-farkli-lezzetler-somon-fume-ile-neler-yapilabilir

Kemik sağlığına destek olan, kalsiyum deposu olan yumurta kabuklarını çöpe atmayın. Onlarla sandığınızdan daha çok şey yapabilirsiniz. Örneğin;
Öncelikle yumurta kabuklarını değerlendirmeye başlamadan önce üzerindeki olası zararlı maddelerden arındırmalısınız. Bunun için; su ve sirke karışımı bir tencerede kabukları kaynatın. Suyunu süzün ve önceden ısıtılmış 100 derecelik fırında kabukları bekletin. Bu işlemlerden sonra kabuklarınız kullanıma hazır.
Yumurta kabuklarından cilt maskesi yapma
Yukarıda anlattığımız şekilde kabukları temizledikten sonra rondodan geçirerek toz haline getirin. İçerisine yumurta akı, bal ya da zeytinyağı ekleyerek cildinize sürün ve 15 dk. Beklettikten sonra yıkayın. Toz kabukların içerisine ekleyeceğiniz besinleri cilt tipinize ve cildinizin ihtiyacına göre seçmelisiniz. Nemlendirmek için bal, yağlı ciltler için yumurta akı öneriliyor. Sivilce ve akneye yakın ciltler ballı maskelerden uzak durmalı.
Yumurta kabuğu ile bardak temizleme
Bardak ve çaydanlıkların dibinde biriken kirleri arındırmak için, sıcak su ve yumurta akını bardakların içerisinde bekletebilirsiniz. Ardından suyu süzün ve yumurta kabuklarıyla bardak ve çaydanlıklarınızı ovalayın, farkı göreceksiniz.
Yumurta kabuğu ile çiçek bakımı
Yumurta kabuklarınızı muz kabukları ve kahveyle karıştırarak çiçeklerinizin toprağına ekebilirsiniz. Bu işlem, solan ya da kuruyan çiçeklerinizi canlandıracaktır.

DEVAMI >>>