ARŞİV: 2021 / Mayıs

Tabakta Denge Nedir?

ayni-malzeme-ile-farkli-lezzetler-somon-fume-ile-neler-yapilabilir

Dengeli tabak, sağlıklı beslenmenin önemli kurallarından biri. Son yıllarda sıkça duyduğumuz tabakta dengeyi kısaca özetlemek gerekirse; türlü besin gruplarını bir arada tüketerek olabildiğince faydalı ve lezzetli bir beslenme şekli diyebiliriz. Detaylara inersek;
Yiyecekler 5 ana gruba ayrılır. Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, ayran vb) , et ve hayvansal gıdalar (et, tavuk, balık, yumurta), kuru baklagiller (bulgur, kuru fasulye, mercimek, pirinç) yağlı tohumlar,(ceviz, fındık, badem) taze sebzeler, taze meyveler, ekmek ve tahıllar. Sebze ve meyveleri mevsim besinlerinden seçmelisiniz.
Dengeli tabakta amaç; bu 5 besin grubundan en az birinin tabakta yerini almasıdır. Hem sağlıklı beslenmek, hem de sağlıklı beslenirken diyet yapmak ve formunu korumak isteyenler için de dengeli tabak hayli işe yarayan bir yöntem. İşe yaraması da sürdürülebilir olmasından ileri geliyor. Çok rahatlıkla markette, pazarda bulabileceğiniz yiyecekler ve mutfakta hiçbir farklılığa ihtiyaç bırakmadan pişirebileceğiniz yemeklerle siz de dengeli tabaklarınızı oluşturabilirsiniz.

DEVAMI >>>