BLOG YAZILARI

Alet yönetir akıl övünür Mutfakta dijital dönem

Müge Akgün

-alet-yonetir-akil-ovunur-mutfakta-dijital-donem-

İşten çıkıp hızlı bir alışveriş yapıp eve gitmenize yaklaşık 2-3 saat var. Fırınınızı çalıştırıp ya da ocağı açıp yemeğinizi akşama hazır ediyorsunuz. Sabah da telaş içinde çıkmıştınız, salonu süpürmeye, bulaşık ve çamaşır makinesini çalıştırmaya vaktiniz olmamıştı. Onları da hallediyorsunuz.

Buzdolabında neler eksik ona da bakamamıştınız. Onu da kontrol ediyorsunuz. Hatta kapıdan içeri girdiğinizde kahvenizi hazır bulmak da fena olmuyor. Kahvenizi içerken fırının kapağını ses komutuyla açıyorsunuz. Akıllı saatiniz sayesinde ev aletleriniz birbiriyle de iletişim kuruyor.

Bir zamanların ‘Alet işler el övünür sözü’ şimdi bambaşka bir boyuta geldi. Dijital dönem egemenliğini iyice ilan edecek gibi görünüyor. Kişisel ihtiyaçlara göre, ev dışından da birçok araç ve gereci ‘Home Connect’ sistemiyle kontrol edebileceğiz. Çok yakın bir gelecekte ‘Alet yönetir akıl övünür’ diyeceğe benzeriz…

FUAR İZLENİMLERİ

Geçen hafta Berlin’de gerçekleşen konusunda dünyanın en büyüğü Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı IFA’yı BSH Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Başkanı Mattihas Ginthum ve Türkiye CEO’su Gökhan Sığın ile birlikte dolaştık. Her biri birbirinden etkileyici ev ve mutfak aletleri arasında çok yakın bir geleceğe yolculuk yaptık.

BSH Ev aletleri sektörünün öncü şirketlerinden. Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo gibi 12 küresel ve yerel markayı bünyesinde barındırıyor. Ürün yelpazesinde eve dair her türlü büyük ve küçük ev aletleri bulunuyor.

1967’de kurulmuş. Dünya genelinde 42 fabrikası var. Bu 42 fabrikadan en büyüğü ise Çerkezköy’de bulunuyor. BSH Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketiymiş. Enerji verimliliği ve inovasyonda öncü ürünlerin ülkemizde üretilip dünyaya ihraç edilmesi çok değerli.

52 yıl sonra elektrikli ev aletleri endüstrisindeki köklü değişim onları da etkisine almış. Stratejilerinde değişiklik yapmaya karar vermişler. Mattihas Ginthum, “Tüketicilerimiz çok yakın bir gelecekte 2020 yılı içinde günlük ev yaşamının dijital çağda ne kadar konforlu olabileceğini deneyimleyecek. ‘Donanım+’ yaklaşımı doğrultusunda günlük yaşam kalitelerine artı değer katılacak.” diyor.

İNTERAKTİF ASİSTAN DÖNEMİ

Çok çeşitli pişirme opsiyonları sunan hepsi bir arada mutfak aletleri, kullanıcının parmağını bile oynatmasına gerek kalmadan dünyanın ilk kapağı ses kontrolüyle açılabilen fırını, en son teknolojiyle donatılmış ağa bağlı çamaşır makinesiyle eşleşen kurutma makineleri fonksiyonellikleriyle de etkiliyor insanı. ‘En iyi kazağım rezil oldu, iki beden küçüldü’ gibi şikayetler de ortadan kalkıyor….

İSRAFI NASIL ÖNLERİZ?

15 yıldır BSH bünyesinde önemli görevlerde bulunan, son bir yıldır da Türkiye CEO’su olarak görev yapan Gökhan Sığın gıda atıkları konusunda da hassas olduklarını söylüyor. Tazeliği korumak için geliştirdikleri vakumlu blenderlar, sıfır derece teknolojisi sayesinde ürünlerin çok daha uzun süre sağlıklı ve taze kaldığı buzdolapları gıda atıklarını azaltma yönünde yaptıkları araştırmaların sonucu.

Yeni bir buzdolabında da akıllı stok yönetimi üstünde çalışıyorlarmış. Bu sistem sayesinde kullanıcı buzdolabının içinde ne olup olmadığını her zaman bilecek. Gıdaların yeşilliğini ölçüp "Sebzeler ya da dolabınızdaki şu gıda X tarihinde bozulacaktır" gibi uyarılar verebilecek.

Hangi ürünü öncelikli kullanacağınızı bilmek, ıspanak sararmaya başlamadan, kabak yumuşamadan böyle bir hatırlatma almak güzel. Çevre konularında artan farkındalık yaşamın her alanında kendini hissettiriyor…

MUTFAKTAKİ MİNİ TARLA

Fuarda en hoşuma giden aletlerden biri de mikro yeşillikler, domates, biber gibi sebzeleri yetiştirebildiğiniz küçük bir elektronik alet oldu. İçinde tohumların olduğu kapsülleri yerleştirdiğinizde yavaş yavaş ürünlerinizi yetiştirip kullanıyorsunuz.

YEŞİL BERLİN

Savaşlarla, bölünmelerle, birleşmelerle 20. yüzyıla damgasını vuran Berlin, aslında Avrupa’nın en yeşil ve en fazla parkı, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları olan yani insanına önem veren kentlerinden biri. Saatlerce parkların içinden çıkmadan neredeyse kenti bir baştan bir başa kat ederek yürüyebilirsiniz.

Tarih içinde yolculuk yaptıran mimarisi, tarihi ve tasarım harikası yapıları, meydanları ise bir başka cazibesi.1894-1933 yılları arasında parlamento binası olarak kullanılan aynı yıl yanarak kullanılamaz hale gelen Reichstag Almanya’nın birleşmesinden sonra Norman Foster tarafından onarılmış ve 1999’dan bu yana da tekrar parlamento binası olarak kullanılıyor. Cam kubbesinden 360 derce Berlin’i izlemek çok keyifli.

Alexanderplatz, PariserPlatz, Unter Den Linden Bulvarı, PostdamerPlatz, BerlinerDom, JüdischesMuseum/ Yahudi Müzesi, Kurfürstendam/ kısaca Ku’damm, Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche/ Yıkık Kilise, Europa-Center ve Pergamonmuseum/ Bergama Müzesi de diğer görmeden olmaz yerler arasında…

YEMEK KÜLTÜRÜ

Berlin Almanya’nın yeme-içme konusunda en gelişmiş kentlerinden biri. Hem geleneksel Alman mutfağı hem de yaratıcı şef mutfağı sunan restoranların sayısı hiç az değil. Bu kez klasik Alman Lindenbrau, Fransız ve İtalyan mutfağı ağırlıklı Oxymoron ve Mitte’nin en ünlü restoranı Gendermarie’yi ziyaret ettik. Üçünün de ortak özelliği servis ve sunumun başarılı olması. Kalite-lezzet ve fiyat politikasının doğru kurgulanması…

BigChef’s Almanya’da

Gamze Cizreli 2007 yılında Ankara’da kurduğu ve bir süre sonra İstanbul’a taşıdığı BigChefs’leri bir dünya markası yapma yolunda hızla ilerliyor. İlk yurt dışı şubesini 2014 yılında Dubai’de açmıştı.

Avrupa’daki ilk şube ise Frankfurt’ta açıldı. Menüdeki Big Chefs klasiklerinin yanı sıra Türkiye’den getirilen nar ekşisi, zeytinyağı, mandalina reçeli gibi tatların satın alınabileceği küçük bir satış reyonu da olacakmış.

Yurt içi ve yurt dışında toplam 60 şubesi olan Taxim Capital’den sağladığı fon desteğiyle hızla büyüyen BigChefs’in başarılarının devamını bekliyoruz…