BLOG YAZILARI

Açık Hava Konseptleriyle Göz Dolduran Restoranlar

Açık Hava Restoranlar

acik-hava-konseptleriyle-goz-dolduran-restoranlar

Kışı ardımızda bıraktık. Artık açık hava mekânlarda leziz yemekler yeme, yazın keyfini çıkarma zamanı. Hem lezzetleri, hem açık hava dekorasyonuyla tercih edilen restoranlara göz atmaya ne dersiniz?

Apartıman Restoran

Yeniköy’ün yeni buluşma noktası Apartıman, malzeme odaklı değişken bir mutfağa sahip. Mutfak malzemeleri Kırklareli, Çatalca gibi yakın çiftlik ve üreticilerden alınıyor. Mutfağa hakim olan doğallık anlayışı, mekânın tasarımında da devam ediyor. Türk ve çeşitli dünya mutfaklarından seçtikleri yemeklerle oluşturdukları menü başarılı bir çizgiye sahip.

Backyard

Etiler sırtlarında Bebeköy’de eski Fransız yetimhanesi olarak bilinen koruluğun içinde yer alıyor. Sabah başlayan yemek servisi akşam geç saatlere kadar devam ediyor. Bu nedenle günün her saatine uygun çeşitlerinin yer aldığı zengin bir menüye sahip.

Frankie

Kaya Demirer’in 2012 yılında açtığı Frankie, İstanbul yeme-içme dünyasının, iyi müzik ve iyi yemeğin birlikte sunulduğu az sayıdaki mekânından biri. Bu yıl mutfağın başına şef Melih Demirel geldi. Akdeniz ve Ege başta olmak üzere İstanbul mutfağına özgü yemekleri yorumlayan Melih şefin yeni menüsünde, ilik suyuna Malkara mercimek çorba, ev yapımı füme lakerda, lor dondurması ile hazırlanan Frankie’nin baklavası gibi hem yaratıcılığı hem de lezzetiyle fark yaratan yemekler var.

Lacivert

Yaklaşık 20 yıl kadar önce açılan Lacivert, İstanbul’un manzara ve iyi yemeğin bir arada telaffuz edilebildiği restoranları arasında. Akdeniz mutfağına özgün lezzetler sunan, deniz ürünleri ağırlıklı restoranın mutfağının başında şef Hüseyin Ceylan var. Şefin yenilikçi bakış açısı ile hazırladığı menü, mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Türkiye’nin dört bir yanından toplanan peynirler başta olmak üzere, yerel ürünlerin yer aldığı pazar brunch’ları da mekânın vazgeçilmezleri arasında.

Sunset

Barış Tansever’in Ulus parkı’nın içinde açtığı Sunset Grill Bar, 24 yıldır cazibesini ve popülerliğini hiç yitirmedi. Hem yemekleri hem de müthiş manzarası ile iş yemeklerinin ve özel kutlamaların vazgeçilmez mekânı oldu. 2000’lerin başında Londra’daki ünlü Japon restoranı Nobu’nun kurucu şefi Hiroki Takemura’nın gelmesiyle Sunset’in mutfağı daha da güçlendi. 2015 yılında ekibe katılan şef Fabrice Canelle ile mutfak ve servis ekibinin sürekliliğinin Sunset’in başarısındaki payı büyük.

Vogue

20 yılı geride bırakan, sadece Beşiktaş Akaretler’in değil, İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan Vogue için ‘Bir İstanbul klasiği’ demek mümkün. Öğlen ve akşam servisinde misafirlerini ağırlayan mekân, sade ve yalın bir anlayışla manzaranın önüne geçmeyecek şekilde tasarlanmış. Akdeniz ve Türk mutfağı ağırlıklı bir menüsü var. Kömür ateşinde ızgaraları en sevilen yemekler arasında. Ayrıca son yılların trendi, oldukça kapsamlı bir sushi menüleri de bulunuyor.

Ulus 29

Yurt dışında örneklerine sıkça rastlanabilecek olan gece kulübü restoranlarının Türkiye’deki en iyi temsilcilerinden. Mekânın iç alanı ve bahçeye açılan terası, partilerin en keyifli geçtiği yerlerden biri. Menüyü hazırlayan başarılı şef Mert Şeran. Yenilikçi yorumların yanında Anadolu mutfaklarının klasiklerinin de yer aldığı menüde, akşam eğlencelerinin popüler yemeklerinden biri haline gelen sushi de mevcut.