BLOG YAZILARI

Akçaağaç ya da Pekmez, Bir Pankek Klasiği

Pankek

akcaagac-ya-da-pekmez-bir-pankek-klasigi

Bir Amerikan kahvaltı klasiği pankekin aslında tahmin ettiğimizden daha fazla geçmişi var. Hatta geçmişteki yolculuğu taş devrine kadar uzanıyor. Buğday tarımının yapıldığı dönemde değirmenden un elde edip keçi sütü ve yumurta ile birleştirilip taş üstünde pişirildiğine dair söylentiler yer alıyor.

Sonraki yıllarda Romalılar, Yunanlılar ve daha bir çoğunun favori yemeği haline gelmiş fakat geçmişteki bu yolculuğunda Amerika'nın klasiği olarak akıllarda kalmıştır. Gelelim geleneksel pankek tarifine. Hemen hemen her blogger'ın profilinde gördüğümüz akçaağaç şuruplu, yaban mersinli pankeklerin görüntüsünü hemen hayal edebiliyoruz.

Evimizde pankek yapıp aynı iştah açıcı görüntüye de sahip olabilir elbette. Nefis kıvamında bir pankek'i krepten ayıran önemli 2 özellik var;

Kabartma Tozu

Kalın Pişirme Yöntemi

Yukarıdaki bu iki özelliği de klasik krep tarifine eklediğinizde pankek elde etmiş oluyorsunuz. Pişirdiğiniz pankekleri üst üste dizip, evde hangi reçeliniz ya da pekmeziniz var ise aralarına ve en üst tabakasına sürdükten sonra geriye yine evdeki malzemeler ile süslemek kalıyor. Çilek, muz hatta ceviz... Tamamen hayal dünyanıza kalmış.

Evde bu yöntemler ile yaptığınız pankek’inizin blogger sayfalarında görünen akçaağaç şuruplu ve yaban mersinli pankekten hiç bir farklı kalmıyor.