BLOG YAZILARI

Akdeniz Mutfağının lezzetini keşfedebileceğiniz incili restoranlar

Akdeniz Mutfağı

akdeniz-mutfaginin-lezzetini-kesfedebileceginiz-incili-restoranlar

Akdeniz mutfağının lezzetleri, özellikle yaz sezonunda en çok tercih edilen lezzetlerin başında geliyor. Taptaze mevsim sebzeleriyle hazırlanan yemekler, mezeler ve atıştırmalıklar menülere renk ve zenginlik katıyor. Akdeniz mutfağının en güzel tatlarını keşfetmek isteyenler için rehberimizden öne çıkan incili restoranları bir araya getirdik.

AMAVİ

Akdeniz Mutfağı

4 incili – Alaçatı

Alaçatı’da iki yıl önce açılan Latince’de ‘sevdim’ anlamına gelen Amavi mevsimsellik ve yerellik ilkelerine bağlı odun ateşi, kömür ızgara ve ağır ateşte pişen yemeklerin yer aldığı deniz ürünleri ağırlıklı bir restoran. Menüde bir balık restoranından beklenen lakerda, tarama, deniz ürünlü güveç gibi klasikler de yer alıyor. Ama yeni tatlar peşindeyseniz şef Can Aras’ın denizlerdeki atıklara dikkat çekmek için yaptığı şeffaf plastik görünümlü isli midyeyle sunduğu ‘plastik ada’, karides dampling, isli sardalye, midyeli soğan dolması, dry-aged lagos tandır gibi yaratıcı çeşitleri de deneyimleyebilirsiniz.

KITCHEN BODRUM

Akdeniz Mutfağı

4 incili – Bodrum

Türkiye’nin en yaratıcı ve en dinamik şeflerinden Osman Sezener Bodrum’un en güzel manzaralı noktalarından birinde açtığı Kitchen by Osman Sezener’de hem kendi tarzını yansıtan hem de vejetaryen ve veganlar için de seçenekler sunan yalın bir menü tasarlamış. Haşhaşlı ve mantarlı humus, Bodrum limonlu, kuru domatesli Ege otlu mayonezli levrek tartar; ılık fava kremalı odun fırınından ahtapot, kuru domates ve patlıcanlı isli Çerkez peynirli mantı, keçi peynirli enginar püreli kum midye ve Antep fıstığı kremalı, kıtır baklava hamurlu dondurma gibi yemekler de mutfaktan servise ekip de başarılı.

ALMA RESTAURANT

Akdeniz Mutfağı

3 incili - Antalya

İspanyolcada ruh anlamına gelen, topraktan sofraya felsefesiyle kurgulanan yemeklerin açık ateşte piştiği Alma’nın kurucusu Mahmut Akkaya bölgeye bugüne dek sadece tarihi, denizi, kumu için gelen turistlerin zengin mutfak kültürünü anlamasını sağlamak amacıyla gastronomik değerlerini yansıtan bir konsept yaratmış.

THE GALLIARD COVE HOUSE

Akdeniz Mutfağı

3 incili - Bodrum

The Galliard restoranlarının kurucusu Ahmet Uras’ın Yalıkavak Gökçebel Koyu’nda restoran, bar ve beach konseptiyle açtığı The Galliard Cove House, Bodrum’un yemekleri, kokteylleri ve müzikleriyle öne çıkan yerleri arasında. Menüsünde Akdeniz mutfağı ağırlıklı yemekler yer alıyor.

LE PALME

Akdeniz Mutfağı

2 incili - Bodrum

“Sizi İtalya’daki evinizde hissettirmek" mottosuyla yola çıkan 2 incili restoranlarımızdan LE PALME, İtalyan yemek ve şarap geleneğini Bodrum’da başarıyla temsil eden restoranların başında geliyor. Mevsimselliğe dayanan ve konukların mutfak meraklarını giderebilecekleri açık mutfağı, gelenek ve yeniliğin özgün bir karışımıyla, en taze mevsim sebzeleri ile bölgede bulunan veya doğrudan ithal edilen en iyi İtalyan ürünleri kullanılarak servis edilen yemekleri kesinlikle keşfedilmeye değer.