BLOG YAZILARI

Annemiz Gibi Köfte Yapmanın Püf Noktaları

köfte tarifi

annemiz-gibi-kofte-yapmanin-puf-noktalari

Yumuşak ve lezzetli, tam kıvamında bir köfte yapmanın, yani tabir-i caizse annemizin elinden çıkmış gibi bir lezzete ulaşmanın püf noktalarını sizler için derledik;

Öncelikle kullanacağınız kıymayı iyi seçmelisiniz. Köfteyi kızartırken yanmaması ve kuru olmaması için kasabınızdan köftelik kıymayı orta yağlı olarak hazırlamasını isteyin. İki defa çektirilmiş kıyma istemek de lezzete lezzet katan detaylardan. Dilerseniz kuzu ve dana karışımı da alabilirsiniz.

Gelelim iç harcına… Kullanacağınız ekmek içi mutlaka bayat olmalı. Ekmek kabuklarını kullanmamalısınız çünkü; bu köftenin sertleşmesine yol açar.

İşte köftenin iç harcındaki en önemli püf noktası: Kıymaya ekleyeceğiniz soğanı rendeledikten sonra çıkan suyunu kıymaya ilave edin ve diğer malzemeleri eklemeden bu şekilde dolapta 1-2 saat kadar kıymayı dinlendirin. Daha sonra; rendelenmiş soğan, ince kıyılmış maydanoz ve yumurtayı ilave edin. Baharatlar ise işin en keyifli lezzet noktası. Biz, karabiber, tuz ve kimyonu yeterli buluyoruz. Bu biraz da sizin damak tadınıza kalmış. Köftenizin lezzetini artırmak istiyorsanız bir diş rendelenmiş sarımsak da ilave edebilirsiniz. Köfteyi başka bir aparat kullanmadan tüm malzemeler homojen şekilde dağılıncaya kadar ellerinizle yoğurun. Yoğurduğunuz köfteye şeklini verin ve kızartmadan önce 1 saat kadar buzdolabında bekletin. Az yağda köftenizin her iki tarafı da eşit şekilde kızardıktan sonra sofraya gelmeye hazır demektir. Şimdiden afiyet olsun!