BLOG YAZILARI

Asla Vazgeçemeyiz: Semt Pazarları

Semt Pazarları

asla-vazgecemeyiz-semt-pazarlari

Oktay Rıfat, ‘Danaburnu’ isimli romanında pazarları bu şekilde tanımlıyor.

Hemen her gün İstanbul’un sokaklarında kurulan pazarlar, hayatın ritminin, ortamın renginin ve deyim yerindeyse kalbinin attığı yerlerdir. Şehrin en büyük hazinelerinden biridir aslında. Özellikle sebzeler, meyveler, otlar kısacası tüm yiyeceklere özelikle de taze yiyeceklere ulaşmak isteyenlerin başucu mekânlarından biridir. Eskinin takas yerleri şimdinin canlı alışverişinin yapıldığı, naralı reklamların renklendirdiği bu yerleri gelin bir de İstanbulların merceğinden izleyelim.

Yöresel malzemelerin, ekmeklerin, taze sebze ve meyvelerin bolca bulunduğu küçük bir pazar olan Kastamonu pazarı, pazar günleri Kasımpaşa’da kuruluyor. Erken saatlerde gitmekte fayda var. Çünkü müdavimi bir hayli fazla. Unutmadan bir de mantar mevsiminde bu pazarı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hiç bilmediğiniz mantar çeşitleriyle karşılaşabilirsiniz.

Organik pazarların ilki olan Feriköy organik pazarı, cumartesi günü tezgahlarını açıyor. Ülkenin birçok yerinden gelen üreticilerin ürünlerini sergilediği bu yer açıldığı ilk zamanlardan beri aynı kalite çizgisine sahip.

Pazar günleri Balat’ta birkaç tezgahtan oluşan bir pazar kuruluyor. Ağırlıklı olarak Kastamonu’ya has ürünler satılıyor. Ancak doğal yetiştirilmiş diğer ürünleri de dönem dönem bulmanız mümkün.

Fatih’in ünlü çarşamba pazarı tarihi bir pazar aslında. Yaklaşık 200 yıldır kurulduğu söyleniyor. Yakın bir zamanda giysi tezgahlarının arttığını görsek de taze sebze ve meyve hatta peynir çeşitleri olmak üzere rengarenk tezgahları bolca görmek mümkün.

Anadolu Yakası’ndaki Kartal organik pazarda da organik ürünlerin neredeyse tamamını bulmak mümkün. Erken saatlerde gitmekte fayda var.

Şehrin çeşitli köylerinden gelen küçük üretici tezgahlarını sadece Bakırköy’de cumartesi günleri kurulan İncirli pazarında değil, tüm şehrin sokaklarında kurulan pazarlarda görmeniz mümkün. Onlardan alacağınız ürünler ile hem sağlıklı beslenebilir hem de onları bu işlerinin devamı konusunda da desteklemiş olursunuz. Çünkü bu küçük üreticileri kurdukları mütevazı tezgahlarından tanıyabilirsiniz. Birkaç kap içinde birkaç çeşit sebze, otlar ve kendi mutfaklarında hazırladıkları salça, sos ve benzeri ürünleri satarlar.