BLOG YAZILARI

Badem Unu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

badem unu

badem-unu-nedir-ve-nasil-kullanilir

Badem unu, bademlerin kabuklarının soyularak öğütülmesiyle elde edilen bir un çeşididir. Doku olarak geleneksel beyaz undan daha pütürlü bir yapıya sahiptir.

Badem ununu beyaz un yerine kullanabilirsiniz. Karbonhidrat içeriği düşük, besin değeri yüksektir. Özellikle kalori kısıtlayıcı diyetler yapıyorsanız beyaz un yerine badem unu yerinde bir tercih olacaktır. Çeyrek fincan badem unu, günlük B ve E vitamini ihtiyacının %40’ını karşılayacak düzeydedir. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Gluten duyarlılığı olanlar için de oldukça iyi bir alternatiftir.

Badem unu nerelerde kullanılır?

Badem unu, acıbadem kurabiyesinin temel malzemesidir. Siz de evde acıbadem kurabiyesi yapmak istiyorsanız badem unu kullanabilirsiniz. Onun dışında süt, çilek gibi malzemelerle yaptığınız milkshakelerin içinde, tatlı ve tuzlu kurabiyelerinizde badem ununu değerlendirmeniz mümkün.

Badem unu nasıl yapılır?

Yapımı oldukça kolay. Bademleri bir tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. 30 dakika kadar haşlanmasını sağlayın. Haşlanmış bademlerin kabukları hızla soyulacaktır. Kabuksuz bademleri iyice kuruttuktan sonra (bu işlemi güneşte de yapabilirsiniz) robottan geçirin ve toz haline gelmesini sağlayın. Toz haline gelen bademleri bir tepsi üzerinde tekrar kurutun. Badem unlarınız hazır bile.