BLOG YAZILARI

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemi

bagisiklik-sistemimizi-guclendiren-besinler

Tüm hastalıklara ve olası virüslere karşı korunmamızın en temel yöntemlerinden biri de; bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Sağlıklı ve dengeli beslenme ise bunun en önemli kurallarından. Peki neler yemeliyiz?

Keten Tohumu

En iyi bitkisel omega 3 kaynağı olarak bilinen keten tohumunu beslenmenize eklemelisiniz. Keten tohumu, öğütülmüş olarak, taneli ya da yağ olarak satılır. Öğütülerek sindirilmesi daha kolay olan keten tohumunu taneli olarak satın alırsanız evde öğütmenizi tavsiye ederiz. Öğütüldükten sonra 24 saat içerisinde tüketmeniz gerektiğini de ekleyelim. Yağ olarak satın alacaksanız da soğuk zincir olmasına ve asla ısıtmamaya özen göstermelisiniz. Günlük 2 tatlı kaşığı keten tohumu tavsiye edilir. Öğütülmüş keten tohumunu bol su ile ya da çorba, yoğurt gibi besinlerin içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Mutlak bir bağışıklık kuvvetlendirici. Tabii burda yoğurdu sizin mayalamanız gerektiğini hatırlatalım. Omega 4 ve omega 4 yağlarını içeren yoğurt, probiyotik bakımından çok zengin bir gıda ve hastalıklara karşı direncinizi artıracaktır.

Sarımsak

Çiğ sarımsak, bakteriler ve virüslerle savaşmanıza yardımcı besinlerden biridir. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı güçlendirir.

Zerdeçal

Zerdeçal, iyileştirici özelliğiyle bilinir. Antioksidan içeriğe sahiptir. Baharat olarak kullanılan ve zencefilgiller familyasından gelen zerdeçal, demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez ve değerli mineraller içermektedir.

Karnabahar

Yüksek antioksidan özelliğinden dolayı vücudun direncini artırıcı bir etkiye sahiptir. Sindirim sisteminizi korumaya yardımcı olan bu besin, vücut işleyişinizi iyileştirir.

Bütün bunlara ek olarak gerek corona virüsü gerek diğer tüm hastalıklar için sağlıklı ve dengeli beslenmenin, mineral, vitamin, protein bakımından zengin gıdaları sıklıkla tüketmenizin korunmak için önemli bir adım olduğunu söylemeliyiz.