BLOG YAZILARI

Başarılı bir yemek sunumunun püf noktaları nelerdir?

Lezzetli yemekleri tamamlayan kusursuz sunumlar...

basarili-bir-yemek-sunumunun-puf-noktalari-nelerdir

Yaptığınız harika yemekler, eğer onu tabağa doğru şekilde yerleştiremezseniz konuklarınızı yeterince etkilemekten uzak olacaktır. Emeklerinizi tamamlayacak ve uzun süre üzerinde konuşulacak sofralara imza atmak istiyorsanzı, işte size bu işin sırlarını öğretecek pratik ipuçları!

Tabak seçimi

Yemeği sunacağınız tabağın boyutu ve şekli, sunumun genel görünümünü etkiler. Yemeğin, estetiği bozulmadan sığacağı büyüklükte bir tabak seçin ve sunum tarzınıza uygun bir şekil tercih edin. Örneğin, modern bir sunum için kare veya dikdörtgen tabaklar tercih edebilirsiniz.

Renk uyumu

Yemekte kullanılan renklerin tabak ve sunum aksesuarları ile uyumlu olması önemlidir. Renklerin dengeli bir şekilde dağılımı ve uyumu, yemeğin görsel cazibesini artırır. Kontrast renkler kullanarak yemeğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Düzen ve simetri

Yemeği sunarken düzen ve simetri önemlidir. Yemeği tabağın merkezine konumlandırın ve yemeklerin birbirleriyle uyumlu bir şekilde düzenlenmesine dikkat edin. Yemeğin çeşitli bileşenlerini tabak üzerinde dengeli bir şekilde yerleştirin.

Garnitür ve süslemeler

Yemeğinizi garnitürler ve süslemelerle zenginleştirebilirsiniz. Yeşillikler, taze otlar, çiçekler veya renkli baharatlar kullanarak tabağı daha çekici hale getirebilirsiniz. Ancak, süslemelerin yemeği aşırı derecede karmaşık hale getirmemesine dikkat edin. Basit ve zarif detaylar tercih edin.

Dikkatli porsiyonlama

Yemeği tabağın ortasına yerleştirirken dikkatli olun ve fazla sos veya garnitürleri sadece gerekli miktarda kullanın. Çok değil, yeterli miktarda bir porsiyon tercih etmek hem gözü yormayacak hem de tabağın gereksiz yere dolmasını önleyecektir.

Temizlik ve düzen

Yemek sunumu yaparken temizlik ve düzen önemlidir. Tabakları ve ekipmanları temiz tutun, döküntüleri temizleyin ve gereksiz kalabalığı önlemek için düzenli bir sunum yapın. Sofranın başrolünde yemeğinizin olduğunu unutmayın ve masadaki hiçbir objenin ondan rol çalmasına müsaade etmeyin.

Güzel bir sofra hazırlamak ve yaptığınız yemeği doğru şekilde tabaklamak çok zor veya yüksek maliyet gerektiren bir iş değildir. Yeter ki belli prensipleri göz önünde bulundurun ve kararlı bir şekilde uygulayın. Konuklarınız, kurduğunuz sofraları unutamayacak…