BLOG YAZILARI

Bayat Ekmeklerinizi Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

bayat ekmek

bayat-ekmeklerinizi-nasil-degerlendirebilirsiniz

Kaynakların tükenmeye yüz tuttuğu dünyamızda, çöpleri azaltmak ve yiyeceğimiz kadarını tüketmek büyük önem taşıyor. Bilinçli bir tüketici olmak istiyorsanız mutfaklarımızda en çok yer verdiğimiz ekmeği, yiyeceğimiz kadar satın almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ekmekleriniz bayatladığında ise onları değerlendirmek fazla tüketimin önüne geçecek ve sizi farklı lezzetlerle buluşturacaktır.

Bayat ekmekleri değerlendirmenin en pratik yolu kruton yapmaktır. Küp küp dilimlediğiniz ekmekleri ister sade isterseniz zeytinyağı ve kekikle harmanlayarak fırında pişirin. Tamamen çıtır olana kadar kızarttığınız krutonları çorbalarla servis edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bayat ekmekten börek yapmak. Burda ekmekleri yufka gibi düşünebilirsiniz. Yan yana bayat ekmekleri fırın tepsisine dizin ve yumurta, yağ, yoğurt karışımını üzerine sürün. Diğer kat, böreğinizin iç harcı olsun. Tüm malzemeler bitene kadar bunu tekrarlayabilirsiniz. Fırında yalancı böreğiniz hazır!

Son olarak bayat ekmeklerinizi kahvaltılık bir ürüne dönüştürebilirsiniz. Domates, salça, sarımsak ve sucukları ekmeğiniz