BLOG YAZILARI

Binbir Çeşit Pierogi

Pierogi

binbir-cesit-pierogi

Polonyalı ailelerin vazgeçilmez yemeği Pierogi'nin Türk mutfağındaki benzeri mantıyken, İtalyan mutfağında ise ravioli. Polonyalı ailelerin hemen hepsinin evinde pişirdikleri yerel yemeklerinden biri olan Pierogi aynı zamanda ünlü şeflerin de tercihi.

Geçmiş dönemlerde Polonya'nın kırsal kesimlerinde yaşayan aileler doyuruculuğu sebebiyle tercih ederken günümüze kadar gelen bir lezzet olduğu için zaman içinde çeşitlendirilmiş. Dönemsel olarak içindeki malzemeleri ve sunum şekli değiştirilebiliyor. Örneğin; noel zamanı üzerine dökülen reçel ile servis edilirken bazen kızartılıyor bazen de fırınlanıp tuzlu şekilde servis ediliyor. Sayısız çeşidi yapılabilen Pierogi'nin en popüleri lor peynirli ve patatesli olanı. Polonya'da Pierogi servis eden restoranlarda etli, kıymalı, tavuklu hatta ördeklisini bile bulabilmek mümkün.

Genelde ana yemek olarak tüketilen bu mantı çeşidi yine içindeki malzeme ve sosuna göre yemeklerin sonuna tatlı olarak da servis edilebiliyor. Öyle ki bazı lüks restoranlarda tatlı olarak servis edilirken okul kantininde tuzlu versiyonunu bulmak mümkün.

Yapılışında dikkat edilmesi gereken tek şey hamurunun elastik ve ince olması. Yoğrulan hamurun içine malzemeleri ekledikten sonra yarım ay şeklinde kapatılıp pişirmeye hazır hale getiriliyor.

Polonya'nın geleneksel yemeği olan Pierogi'yi yeme fırsatı bulduğunuzda çeşitleri arasından damak tadınıza uygun olanı seçebilirseniz şimdiden afiyet olsun.