BLOG YAZILARI

Bir Mayanın Lezzet Yolculuğu: Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi Mayalı Ekmek

bir-mayanin-lezzet-yolculugu-eksi-mayali-ekmek

Ekşi mayalı ekmek yapmak, bir değişimi izlemekle eş değer. Tüm o fermantasyon sürecine tanık olmak, ekşi mayayı beslemek, ekşi mayalı ekmek yapanlar için deyim yerindeyse bir tutku. Tüm aşamalarına tanık olunan, mayası beslenen ve pişirilen ekmeğin mucizevi hikayesi...

Mayalı yiyeceklerin tüketimi, doğal probiyotik olmaları sebebiyle son yıllarda beslenme uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Bakterilerin fermante ettiği hamur, diğer mayalar ile yapılandan çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı olacaktır. O nedenle bırakın elinizin hamuru bu işe bulaşsın!

Zamanın eskimetiği bir tat

Ekşi maya, tamamen doğal ve katkısız bir maya türüdür. Mayalanma işlemini bakteriler sağladığı için ekşi maya ile yapılan tüm yiyecekler doğal probiyotik olma özelliği taşımaktadır. Bu doğal probiyotikler bağışıklığı güçlendirmekte ve bağırsakları korumaktadır. Uzmanlara göre tarihi 5000 yıl öncesine dayanan ekşi mayalı ekmekler, diğer ekmeklere göre çok daha zor bayatlar.

Yapımı emek ve özveri istiyor

Dilerseniz kendi mutfağınızda , dilerseniz İstanbul'un ekşi maya ile ekmek yapan fırınlarından sıcacık ekmeğinizi alıp bu keyfi yaşayabilirsiniz. Nişantaşı'nda Bröd, Nino Bakery, Grandma; Kadıköy'de ise Naan Bakery yaptıkları ekşi mayalı ekmek ve tatlılar ile ekşi maya tutkunlarının gözde mekanlarındandır.

Ekşi maya ile ekmek yapmak özen ve emek isteyen bir eylemdir. Gıdanın bilinçli bir şekilde tüketilmesi, var olan yemek kültürlerine sahip çıkılması kadar önemlidir. Geçmişten günümüze değin değerini koruyan ekmeğin en lezzetli hali olan ekşi mayalı ekmek ile lezzet kattığınız keyifli sofralar dileriz!