BLOG YAZILARI

Buzdolabınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız?

Kış Mevsimi

buzdolabinizi-kisa-nasil-hazirlarsiniz

Yaz meyve sebzelerini, bakliyatları kışın da taze olarak tüketmek isteyenler için buzdolabınızı kışa hazırlama tüyoları burada;

Domatesi artık her mevsim bulabiliyor olsak da, mevsim domatesinin yeri ayrı. Kokusu, tazeliği ve en önemlisi mevsiminde doğal olarak yetişmiş bir domatesi kış mevsiminde de tüketmek istiyorsanız domatesleri küp küp doğrayın ve buzdolabı poşetlerine doldurarak buzluğa yerleştirin. Poşetlere doldurmadan önce poşetlerin havasını almayı unutmayın. Buzluğunda domatese yer açmak istemeyenler elbette pişirme yöntemini kullanarak kavanoz domates de yapabilirler.

Gelelim bakliyatlara; bezelye ve barbunya gibi yazın bulunan yiyecekleri ayıklayıp çiğ olarak poşetleyerek buzluğa atabilirsiniz. Kışın taze olarak tüketebileceğiniz yeşil mercimek, kuru fasulye gibi bakliyatları ise cam kavanozlara doldurup buzdolabının raf bölümünde uzun süre muhafaza etmeniz mümkün. Nohutları ise haşlayıp porsiyonlara bölüp buzluğa koyarsanız hem yemek hem de salatalarınız için kullanabilirsiniz.

Taze fasulyeleri yemek yapar gibi kılçıklarını alıp ortadan ikiye bölün ve kaynamakta olan suyun içerisinde haşlayın. Biraz diriliği gittikten sonra havası alınmış buzdolabı poşetlerinde buzluğa yerleştirerek saklayabilirsiniz.

Meyvelerde ise durum yine benzer. Çilekleri iki şekilde saklayabilirsiniz. İster çilekleri şekere yatırıp dondurun isterseniz de tek tek bir tepsiye dizin, dondurun ve daha sonra buzdolabı poşetine koyarak saklayın. Erik, şeftali, kiraz gibi yaz meyvelerini ayıklayıp yıkayabilir, tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra çekirdeklerini çıkararak poşetleyip, buzlukta muhafaza edebilirsiniz.