BLOG YAZILARI

Daha Lezzetli Bir Salata Yapmak Mümkün

Salata

daha-lezzetli-bir-salata-yapmak-mumkun

Salata, ana yemeklerin yardımcısı sayılsa da tek başına yendiğinde de gayet sağlıklı ve doyurucu bir öğün olabilir.

Salatanın lezzetli olmasındaki en önemli koşul öncelikle malzemeler. Malzemeleri taze ve mevsimine uygun olarak seçmelisiniz. Örneğin, yazın domatesli salataları tercih ederken kışın ıspanak, roka gibi yeşilliğin mevsiminde olduğu salatalara ağırlık verebilirsiniz.

Doyurucu Salata Nasıl Yapılır?

Salatalarınızı yaparken baklagillerden yararlanmayı unutmayın. İşte bu doyuruculuğu artırmanın en pratik yolu. Haşlanmış yeşil mercimek, kuru fasulye, nohut gibi ürünler yeşil salatalarınıza çok yakışır. Kuru baklagilleri önceden haşlayıp buzlukta bekletirseniz salatanızı çok kısa bir sürede hazırlayabilirsiniz.

Tabakta denge, lezzet için önemli. Her malzeme her salatanın içinde yer almamalı. Örneğin roka ve soğandan oluşan acımtırak bir salatanın lezzetini kırmak için yoğurtlu bir sos yapabilirsiniz ya da ıspanaklardan yaptığınız bir salatanın içine lezzet katmak için peynir rendeleyebilirsiniz. Azar azar, malzemelerin ihtiyaç duyduğu lezzeti ekleyerek bulmanız mümkün.

Meyveler de salataların içerisinde yerini alabilecek ürünlerden. Mevsiminde taze meyveleri seçerek harika bir salata yapabilirsiniz. Elma küpleri, nar taneleri, erik dilimleri yeşil salatalara çok yakışır.