BLOG YAZILARI

Dünya Mutfağından Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 3 Farklı Ekol

dünya mutfağı

dunya-mutfagindan-mutlaka-kesfetmeniz-gereken-3-farkli-ekol

Yemek ve kültür dünyada iç içe geçmiş en önemli unsurlardandır.

Belirli yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında, sunulmasında ve paylaşılmasında yer alan süreçler basit görünebilir, ancak bunlar genellikle önemli sosyal ve kültürel önem taşır.

Gelin farklı kültürlere sahip 3 ülkenin mutfaklarının nasıl olduğuna bakalım.

Meksika;

Yemeğin, hem dini hem de felsefi bir boyuta sahip olduğu Meksika mutfağında kullanılan yüzlerce farklı baharat, deniz ürünleri ve acı sosları ile yemekler oldukça aromatik ve güçlü tatlara sahiptir.

Mısır ve fasulye çeşitliliği oldukça fazladır, bunların yanı sıra sebze ve meyveler büyük yer kaplar. Biber tüketiminde dünyada ilk sırada yer alan ülkede, biber eklenmemiş neredeyse hiç yemek yoktur. Salçalı, biberli, sarımsak ve soğanlı sosların yer aldığı Meksika mutfağı, çorba çeşitliliğiyle de dikkat çeker. Hazır yemek alışkanlığı olmayan Meksika’da, yemek hazırlamak günün büyük bir bölümünü kaplayabilir.

İspanya;

Geniş bir bölgeye sahip olmasından dolayı, hazırlanan yemekler bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Akdeniz iklimine sahip olan yörelerinde incir, üzüm ve zeytin bol miktarda bulunur. Bölgenin iç kısımlarında balık tüketimi fazladır.

İspanyol yemek kültürü, Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yemeğe dayanmaktadır ve en sık kullanılan malzeme zeytinyağıdır. Akla gelen en önemli ve dünya yemek kültürüne yaptıkları en büyük katkı Tapas’tır. Tapas, meze ve kanepe olarak adlandırılan, günün her saatinde atıştırmalık kabul edilen yiyeceklere verilen addır. Tapas’lar sınırsız çeşitte, sıcak veya soğuk olarak servis edilir.

Fransa;

Yemekleri sanat olarak kabul edilen bu mutfak, UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Fransa’da daha önceleri yemekler genellikle kızarmış av etinden oluşmaktaydı. Tarım alanlarının genişlemesiyle patates, habutat gibi yeni ürünler Fransız mutfağında yerlerini aldılar. Fransız mutfağı sofra kültürleri gereği önden alınan bir aperatif ile başlayıp, ardından çorba ya da salata başlangıçlarından sonra et veya balık ile yapılmış ana yemekle devam etmektedir. Bariz bir tadı olmayan Fransız Mutfağında en önem verilen şey sunumdur.

Ömrünüzün sonuna kadar sadece bir mutfağın yemeklerini tüketme ihtimaliniz olsa, siz hangisini seçerdiniz?