BLOG YAZILARI

Dünyadan İkoniklemiş Sokak Lezzetleri

sokak lezzetleri

dunyadan-ikoniklesmis-sokak-lezzetleri

Belgesellere konu olan, çok izlenen çok sevilen bir konu; sokak lezzetleri... Her ülkenin kendine ait lezzetlerini pratik servisle hazırlayarak sundukları çok lezzetli yiyeceklerden bahsedeceğiz. İlk olarak Filipinler'e gidiyoruz. Bu sokak lezzetimizin ismi ''Banana Cue''. Banana Cue Filipinler'de pişirmek için kullanılan muz çeşidi ile yapılır. Muzlar derin yağda kızartılır ve karamelize şekerle kaplanarak bambu çubuklara yerleştirilir. Filipinler'in en popüler lezzetlerinden biri olan bu tatlı, damak tadımıza uzak gözükmüyor.

Yine damak tadımıza uzak olmayan bir sokak lezzetiyle devam ediyoruz. Bu sefer Bangladeş'deyiz. Bu sokak lezzeti derin yağda kızartılmış patlıcan dilimlerinden yapılıyor. Kızarmış patlıcan dilimleri lapa pilav ile servis ediliyor. Bangladeş'de hala en popüler sokak lezzetleri arasında.

Rotamızı Doğu Asya'ya çeviriyoruz. Güney Kore'nin en popüler sokak lezzetlerinden biri ''Bungeoppang'' genellikle kış mevisiminde sokaklarda bolca görülen kırmızı fasulye ezmesiyle doldurulmuş bir hamur işi. Bungeoppang'in en önemli özelliği de balık şeklinde olması. Waffle ızgaralarının balık şeklinde olanları bu sokak lezzeti sebebiyle Güney Kore'de oldukça popüler. Hamur altın rengini alana kadar pişirilir ve servis edilir. Kırmızı fasulyeli ve pasta kreması eklenen iki çeşidi bulunmakta.

Son olarak Currywurst'ten bahsedeceğiz. Currywurst Almanya'ya özgü bir sokak lezzeti. Burada sosisler buharda pişirilir ve daha sonra kızartılır. Üzerine sırasıyla; körili ketçap, baharatlı ketçap ve köri tozu eklenir. Genellikle patates kızartması ile servis edilir. Almanya'nın tüm bölgelerinde kolaylıkla bulabileceğiniz bir sokak lezzetidir.