BLOG YAZILARI

Dünyanın en nadir kahve çekirdekleri

Kahve meraklılarının peşine düştüğü saklı lezzetler...

dunyanin-en-nadir-kahve-cekirdekleri

Günlük hayatı keyifli kılan hemen her anın eşlikçisi kahve, bin bir çeşidiyle tüm insanlığın ortak zevki adeta… Cinsi, işleniş şekli ve demlenme teknikleri sayesinde farklı damak tatlarına hitap eden bu sihirli içeceğin, gezegenimizdeki en nadir çeşitlerini merak ettiniz mi hiç? İşte listemiz…

• Kopi Luwak: Endonezya'nın Sumatra, Java, Bali, ve Sulawesi adalarında yetişen kahve çeşididir. Bu kahve, Asya palmiye sansarı adı verilen bir hayvanın yediği kahve kirazlarından sonra dışkılamasıyla elde edilir. Sindirim sürecinin kahvenin lezzetini değiştirdiği ve bu nedenle çok özel bir lezzet profiline sahip olduğu söylenir.

• St. Helena Kahvesi: Atlantik Okyanusu'ndaki St. Helena Adası'nda yetiştirilen ve dünyada çok nadir bulunan bir kahve çeşididir. Bu kahve, adanın özel iklim ve toprak koşullarının etkisiyle oldukça farklı bir lezzete sahiptir.

• Jamaika Mavi Dağ Kahvesi: Jamaika'da yetişen ve dünyaca ünlü olan bir kahve çeşididir. Yüksek rakımlarda, özel iklim ve toprak koşullarında yetiştirilen bu kahve, tatlı, yumuşak ve aromatik bir lezzete sahiptir.

• Hawaii Kona Kahvesi: Hawaii'nin Big Island adasının Kona bölgesinde yetişen oldukça özel bir kahve türüdür. Volkanik topraklarda, yüksek rakımlarda yetiştirilir ve tatlı, dengeli bir lezzete sahiptir.

• Galapagos Kahvesi: Ekvador'un Galapagos Adaları'nda yetişen ender bulunan bir kahve türüdür. Volkanik topraklar ve özel iklim koşulları, bu kahveye farklı bir tat katmaktadır.

• Black Ivory Kahvesi: Tayland'da yetişen ve yine bir hayvanın dışkısıyla elde edilen bir kahve çeşididir. Asya fili adı verilen fillerin yediği kahve kirazlarının sindirim sürecinden sonra elde edilir. Bu kahve, Kopi Luwak gibi sindirim sürecinin lezzetini değiştirdiği düşünülen özel bir kahve çeşididir.

Siz de evinizde farklı çekirdekler ve demleme teknikleri deneyerek favori kahvenizi bulabilirsiniz. Afiyet olsun!