BLOG YAZILARI

En güzel deniz ürünleri lezzetini keşfedebileceğiniz incili restoranlar

Deniz ürünleri

en-guzel-deniz-urunleri-lezzetini-kesfedebileceginiz-incili-restoranlar

Yaz sezonunun bu en güzel günlerinde deniz kıyısında, birbirinden lezzetli deniz ürünleriyle zenginleşmiş bir menüden seçim yapmayı kim istemez ki? En güzel deniz ürünlerinin özgün lezzetlerini keşfetmek isteyenler için rehberimizden öne çıkan incili restoranları bir araya getirdik.

SAİT

Deniz Ürünleri

3 incili - Bodrum

Yalıkavak Marina içinde yer alan Sait yıllar içinde müdavimlerini yaratarak bir klasiğe dönüştü. Mezeleri, ılık servis ettikleri zeytinyağlı ot ve sebze yemekleri çok lezzetli. Izgara kalamar ve ahtapotu, deniz ürünlü kokoreçi, karakılçık pilavı ve deniz ürünlü makarnası ilgi gören tabakları arasında.

ORFOZ RESTAURANT

Deniz Ürünleri

4 incili - Bodrum

34 yıl önce Selçuk ve Güneş Bozçağa’nın Saroz Körfezi’nde açtığı, serüvenini Bozburun’da devam ettiren Orfoz artık bir Bodrum markası. Başında ikinci kuşak Çağlar ve Çağrı kardeşler var. Ege’nin hatta Türkiye’nin en başarılı deniz ürünleri restoranları arasında yer alan Orfoz’da sadece Bodrum koylarından çıkan deniz kabuklularını, bitkilerini ve balıklarını kullanılıyorlar. Sabahın erken saatlerinde denizden çıkarılan deniz kestanesi, tarak, midye, ahtapot günlük servis ediliyor. Önünüze gelen her şeyde denizin tadını, kokusunu almanın keyfini yaşamak istiyorsanız yolunuzu düşürün.

HORASAN BALIK

Deniz Ürünleri

4 incili - Çeşme

Çeşme’nin ünlü balık lokantası, bir aile işletmesi olan Horasan’ın en önemli özelliği deniz ürünlerinin tümünü bölgeden temin etmesi ve çok taze olması. Sebze, salata malzemeleri ve otları da doğal ya da organik tarım yapan üreticilerden alıyorlar. Ahtapot carpaccio, torik sashimi, somon pastırması, karides tartar, ıstakozlu tagliatelle, midyeli iç pilav, ızgara sardalye, deniz ürünlü erişte menüde yer alan ve en tercih edilen tabaklar arasında. Horasan’ın ev sıcaklığında döşenmiş kışlık salonu, yazları turunç ve limon ağaçlarının arasındaki bahçesi, özenli sunumu ve servisi de artıları arasında.

KIYI RESTAURANT

Deniz Ürünleri

4 incili - İstanbul

Kıyı, “iyi balık, iyi meze, iyi servis” özelliklerini kapılarını açtığı 1966’dan bu yana yitirmeyen balık restoranlarının başında gelir. Bu başarının altında kullandıkları malzemelerin kalitesi kadar, yıllardır yemeklerin aynı ustalar tarafından hazırlanması yatıyor. Her zaman özenli, temiz ve şık olan Kıyı’nın en önemli artılarından biri de sahibi Yorgi Sabuncu’nun her zaman işinin başında olması. Tarama, lakerda, fasulye pilaki, fırında ayva tatlısı gibi klasikleri, mevsiminde boğaz balık çeşitlerini pişirmedeki yetkinliğiyle Kıyı, İstanbul yemek kültürünün en önemli temsilcileri arasında.

AZUR YENİKÖY

Deniz Ürünleri

3 incili - İstanbul

Yeniköy Vapur İskelesi’nin yanında yer alan Azur etkileyici Boğaz manzarasıyla lüks bir deniz mahsulleri restoranı. Mekânın menüsünde keçi peynirli pancar oreo, Ege otlu mücver, ızgara Mersin karidesi, Beluga havyarı, wasabili barbun, deniz ürünlü Wellington gibi çeşitler bir arada.