BLOG YAZILARI

Et Saklama Yöntemleri

Et Saklama

et-saklama-yontemleri

Etlerinizi zamana yayacak şekilde tüketecekseniz saklama yöntemlerine de özen göstermelisiniz. İşte güvenilir ve sağlıklı et saklama yöntemleri;

Öncelikle etlerinizi tür ve miktarlarına göre ayırmalısınız. Tüketme miktarlarınıza göre etinizi saklamak ve sonrasında bu şekilde çözdürmek, yemek pişirirken size çok faydalı olacak ve gereksiz tüketimden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Etlerinizi kısa sürede tüketecekseniz buzdolabınızın alt kısmında, uzun sürede tüketecekseniz buzlukta saklamalısınız. Buzluktan çıkardığınız etleri dışarıda değil buzdolabında çözdürmelisiniz. Etiniz çözüldükten sonra beklemeden tüketin ve tekrar buzluğa koymayın.

Kırmızı ve beyaz etleri, çiğ ve pişmiş etleri birbirine değmeyecek şekilde saklamalısınız. Bunun için streç film, buzdolabı poşeti ya da yağlı kağıt kullanabilirsiniz.

Kuşbaşı ve bifteği buzdolabında 3-5 gün, dondurucuda 6-12 ay saklayabilirsiniz.

Kıyma ve sakatatı buzdolabında 1-2 gün, dondurucuda 3-4 ay saklayabilirsiniz.

Bolca köfte yapıp buzluğa atmak çokça tercih edilen, pratik bir yöntem. Köftelerinizi porsiyonlara bölerek bir saklama kabına, aralarına yağlı kağıt koyarak yerleştirin. Böylece köfteleriniz birbirine yapışmayacaktır.