BLOG YAZILARI

Ev Yapımı Enerji Barları

evde enerji bar yapmak

ev-yapimi-enerji-barlari

İster güne enerjik başlamak için, ister sağlıklı bir atıştırmalık için isterseniz de spor öncesi rahatlıkla tüketebileceğiniz enerji barları, evinizde yapmanız mümkün.
Yararlı yağlar için fıstık ezmesi kullanın
İçerdiği faydalı yağlar bakımından besin değeri yüksek olan fıstık ezmesi, enerji barlara da çok yakışıyor. Yulaf, keten tohumu, tarçın, fıstık ezmesi, süt, bal ve kuru üzümü yoğurun. Öncesinde yulaf ve keten tohumunu toz haline getirmeyi unutmayın. Şekli vermek size kalmış, iste yuvarlaklar isterseniz de minik dikdörtgenler hazırlayın. 175 derecelik fırında 20 dakika kadar pişirmeniz yeterli.
Kuru yemişlerle enerjiniz artsın
Bir enerji barının olmazsa olmazı kuru yemiştir. Tek çeşit ya da bol çeşitli enerji barlar yapmanız için damak zevkinize göre kuru yemişleri seçin. Elediğiniz yulaf, yulaf unu, yulaf kepeği ya da bademden un elde edebilirsiniz. Tatlı istiyorsanız kuru kayısı, incir, tuzlu istiyorsanız Antep fıstığı, fındık gibi kuru yemişleri kullanın.
Tatlı severlere
Kavrulmuş ve çekilmiş fındığın içerisine bitter çikolata, vanilya, kakao, yağsız süt ve bir tutam tuzu karıştırın. Bu karışımı buzdolabında bekletmeniz yeterli.