BLOG YAZILARI

Yılbaşı Menünüz Hazır mı? Kâğıdı Kalemi Hazırlayın Menü Yapıyoruz!

Kahve

french-press-ile-kahve-nasil-demlenir

French press, kahve severlerin en sık kullandığı pratik kahve demleme yöntemlerinden biri. Kısa sürede demlenmiş, lezzetli bir kahve içmek isterseniz french press yöntemini tercih edebilirsiniz. İşte french press ile kahve demlemenin incelikleri!

Kahvenin french press için uygun şekilde öğütüldüğünden emin olun

Çekirdek kahvelerin farklı öğütülme şekilleri bulunmaktadır. Bu öğütme şekilleri, kahvelerin lezzetli şekilde demlenmesi için önem taşımaktadır.

French press için uygun olan öğütülme şekli kalın öğütmedir. Deniz tuzu iriliğinde olan kahve, french pressin süzgeçlerinde kalacak, kahve çok daha iyi ve lezzetli şekilde demlenmiş olacaktır.

7 gram kahve kuralı

French press için ideal kahve oranı 7 gramdır. Dilerseniz bir yemek kaşığını ölçü olarak alabilir ya da hassas mutfak terazisi ile kahvenizin gramını ölçebilirsiniz. French pressiniz bir kişilikten fazla ise, her bir fincan için bir kaşık kahve daha eklemeniz gerekmektedir. Böylece üç kişilik bir french presste yaklaşık 21 gram kahve kullanarak dostlarınız için de lezzetli bir kahve demleyebilirsiniz.

Sıcak suyu eklemeden önce 2 dakika bekleyin

Kahvenizi eklediniz, şimdi sıra suda! Ancak önemli olan, kaynattığınız suyu kahvenizin üzerine eklemeden önce 2 dakika beklemenizdir! Dinlenmiş su, kahvenizin yanmasını önleyerek, daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Dört dakika kuralı mühim!

French pressinize su ekledikten sonra, kapağını kapatın ve 4 dakika bekleyin. Bu süre, kahvenin demlenmesi için ideal süredir. Daha kısa süre kahvenin yeterli şekilde demlenmemesine neden olacak, fazla süre ise kahvenin tadını acılaştıracaktır. 4 dakikayı takip edebilmek adına dilerseniz mutfak alarmlarından yararlanabilirsiniz.

Dört dakikanın sonunda kahve pressini yavaşça aşağı iterek kahve demleme işlemini sonlandırabilir; kahve doldurmadan önce kahve fincanınızı sıcak su ile ısıtarak kahveden aldığınız tadı ve lezzeti de artırabilirsiniz.

Son zamanların oldukça popüler kavramlarından da olan, üçüncü dalga kahve demleme yöntemlerinin en pratiklerinden french press ile yaklaşık 4 dakikada lezzetli bir kahve demleyebilirsiniz. Farklı kahve çeşitlerini french press için öğüterek filtre kahvenizi demleyebilir, kahve keyfinizi farklı tatlar ile taçlandırabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!