BLOG YAZILARI

Geleneksel Türk Mutfağının lezzetini keşfedebileceğiniz incili restoranlar

Geleneksel Mutfak

geleneksel-turk-mutfaginin-lezzetini-kesfedebileceginiz-incili-restoranlar

Geleneksel mutfağımızın kendine özgü lezzetleri saymakla bitmez. Gelenekten gelen bilgiyi modern dokunuşlarla harmanlayan, özgün yorumlar katan şefler, geleneksel mutfağın lezzet çıtasını da yükseltmeye devam ediyor. Geleneksel mutfağın en güzel ve yenilikçi tatlarını keşfetmek isteyenler için rehberimizden öne çıkan incili restoranları bir araya getirdik.

MİKLA

Türk Mutfağı

5 incili – İstanbul

Şef Mehmet Gürs, 2005’te açtığı Mikla’da geleneksel mutfağın temel taşlarını sarsmadan, şef dokunuşlarıyla günümüze uyarladı. ‘Yeni Anadolu Mutfağı’ konseptini başarıyla kurgulayıp, seçilen malzemeleri uyumla harmanlayarak öncü oldu. Ekibiyle birlikte Anadolu’yu dolaştı, yöresel malzemenin izini sürerek küçük ölçekli üreticilerle bağlantı kurdu. Mevsimsel döngülere göre değişen menü, sunum ve servisteki yetkinlik Mikla’nın dünyanın en iyi restoranları arasında yer almasını sağlıyor. Açılışından bu yana çok fazla değişmeyen ekibi, İstanbul’un görkeminin hissedildiği tarihi yarımada manzarası da artıları arasında.

NEOLOKAL

Türk Mutfağı

5 incili – İstanbul

Şef Maksut Aşkar’ın 2014’te İstanbul’un mimarisiyle en özel tarihi binalarından biri olan, bugünün kültür ve araştırma merkezi Salt Galata’nın içinde açtığı Neolokal, nerede olduğunun bilincinde bir araştırma mutfağı gibi çalışıyor. Aşkar, geleneksel Türkiye mutfağını modern teknikler ve yenilikçi bakış açısıyla yorumluyor. Paylaşımlı tadım menüsü de Neolokal’in felsefesini anlamak için birebir. Ne yerseniz yiyin her biri tüm yaratıcılığına karşın ürünün lezzetini, hafızanızdaki geleneksel tadı bulduğunuz yemekler. Çünkü tasarladığı birçok yemeğin temelinde annesinin yaptıklarından izler var.

TURK FATIH TUTAK

Türk Mutfağı

5 incili – İstanbul

15 yıl Uzak Doğu’da yaşadıktan sonra 35 yaşında ünlü bir şef olarak ülkesine dönen Fatih Tutak, 2019’da Bomonti’de açtığı TURK restoranda sadece yerel ürünler kullanıyor. Köklerinden ilham alan yeni reçeteler tasarlıyor, yeni teknikler geliştiriyor. Gençlerden oluşan, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı dinamik bir mutfak ekibi var. Menü bazen her gün, bazen haftada bir değişiyor. Ancak midye dolma, soğan tarhana, çürük armut, küflü peynir gibi fermantasyon teknikleriyle hazırlanan, sürprizli ve yaratıcılık çıtası yüksek tabaklarının bir bölümü menüde her zaman yer alıyor.

KEBAPÇI İSKENDER

Döner Kebap

4 incili – Bursa

Botanik Park’ın ortasında gastronomik ve tarihi bir lezzet durağı. 1867 yılında Mehmet oğlu İskender Efendi’nin Bursa Kayhan Çarşısı’nda açtığı dükkânın geleneği ailenin üçüncü ve dördüncü kuşağı Yavuz İskenderoğlu ve oğulları Oğuzhan ve Kayhan tarafından özenle sürdürülüyor. İskender tabağına ilave edilen patlıcan herse, közlenmiş domatesli dede sos, kaymaklı yoğurt ve tereyağı gibi her eşlikçi özel olarak ve yüzyıllık aile reçetelerine bağlı kalarak üretiliyor.

HIŞVAHAN

Türk Mutfağı / Yöresel Yemekler

4 incili – Gaziantep

Yaklaşık 500 yılı aşan bir geçmişe sahip, Gaziantep Belediyesi tarafından restore edildikten sonra otele dönüştürülen Hışvahan’ın içinde yer alan “Develik”, tarihi atmosferle uyumlu mimari iç tasarımı ve dekorasyonu gibi menüde yer alan yemekleriyle de geleneksel ve moderni başarıyla harmanlıyor. Mine Özmen’in önderliğinde hazırlanan menüde yeşil zeytin piyazı, cacıklı Arap köfte, Ali Nazik, karışık kuruluk dolma, pirpirim aşı, firikli yoğurtlama, pirinçli kıymalı puf semsek, kara kebap, analı kızlı, Kilis kebabı gibi yöresel yemekler yer alıyor.