BLOG YAZILARI

Gürcistan'ın Milli Yemeği: Haçapuri

Haçapuri Pide

gurcistanin-milli-yemegi-hacapuri

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde yapılan meşhur pideye çokça benzeyen ve farklı şekillerle karşımıza çıkan bir hamur işi. Hamur işi diyerek Haçapuri'yi diğerleri ile karıştırmayalım. Bol peynirli bu pideyi pişmeye yakın fırından çıkartılıp üstüne yumurta kırılır biraz daha pişirdikten sonra servise hazırdır. Haçapuri'yi nefis bir lezzet haline getiren ana malzeme içine koyulan tereyağdır.

Çıkış noktası Gürcistan olan bu yemeğin bir çok çeşidi var, bu sebeple Gürcistan'da tüm bu pide çeşitlerin genel adına Haçapuri deniliyor. Gürcistan'a özel Imeruli ve Sulguni diye adlandırılan peynirleri içine bolca koyduktan sonra size kenarlarındaki hamurlardan koparıp erimiş peynirin içine batırmak kalıyor.

Haçapuri'yi yerinde deneyenlerin çoğundan aynı cümleyi duymak mümkün; ''Bir daha unutamayacağım bir lezzet.'' Haçapuri tarifini inceleyip evinizde yapmanız mümkün. Fakat Gürcistan'a özgü peynirler ve taş fırınsız bir Haçapuri biraz eksik kalacaktır.

Her öğün tüketilebilen Haçapuri pidesi, içinde yumurtanın da bolca olması sebebiyle kahvaltıda tercih edilebilir ve gün boyu tok durmanızı sağlar. Haçapuri'ye en benzer tarifleri Karadeniz Pide'si yapan restoranlarda bulabilmeniz mümkün hatta Gürcistan'a seyahat etme fırsatı bulanlar hemen her sokakta Haçapuri restoranı ile karşılaşacaklar. Gürcistan'ın milli yemeklerinden biri olan Haçapuri'yi yemeden oradan dönmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.