BLOG YAZILARI

‘’Hadi Bu Hafta Meyhane Yapalım’’ Diyenlere: İstanbul Meyhaneleri

Meyhane

hadi-bu-hafta-meyhane-yapalim-diyenlere-istanbul-meyhaneleri

Bu defa radarımızda meyhaneler var. Bir tatlı huzur almak, derdimizi dökmek, keyfimizi katlamak, iki kadeh tokuşturmak aklımıza düştü mü yolumuz meyhanelere çıkar. İstanbul’un gece hayatına meyhane konseptiyle katılmak isteyenler için İstanbul’un öne çıkan meyhanelerinden bir derleme yaptık.

Cibalikapı Balıkçısı

Cibalikapı Balıkçısı’nın, Haliç, Moda ve Ataşehir olmak üzere üç şubesi var. Gazeteci Behzat Şahin’in 18 yıl önce açtığı mekân, İstanbul’daki balıkçı meyhane geleneğinin en yaratıcı temsilcilerinden. Haliç şubesindeki Galata manzarasına nazır fonda taş plaklardan gelen müzik eşliğinde şahane bir meyhane ortamı. Mezeler ve balıkların lezzetinden hiç bahsetmeden yerinde denemenizi öneririz.

Leb-i Derya

Beyoğlu’nda bulunan Leb-i Derya, teras konseptinin öncülerinden ve 16 senelik geçmişiyle tarzı en çok oturmuş mekânlardan. İki sene öncesine kadar farklı bir konseptte hizmet veriyordu. Menüsünü meyhane konseptine çeviren işletmenin mutfağından çıkan mezeler çok başarılı. Meze tavsiyelerimiz; topik, zahterli uskumru marin, midye pilaki ve mantarlı dil kavurma. Daha samimi ve sempatik bir ortam için Leb-i Derya bünyesinde yer alan 24 kişilik ‘cep meyhanenin’ keyfi de bambaşka.

Balat Sahil Lokantası

Balat Sahil Lokantası’nda yapılan tüm mezeler, lokantanın aşçıları tarafından günlük olarak hazırlanıyor ve dört katlı lokantanın giriş katında yerinizi ayırırsanız taptaze malzemelerle yapılan leziz mezeler hemen gözünüzün önünde olacaktır. Lokantanın yaprak ciğeri ve marine izmariti gayet iyi. Lakerdasının tuzu ise tam yerinde.

Demeti

Son yıllarda gittikçe popüler olan bir mekân Demeti. Cihangir’i gören manzarası, Arnavut ciğeri, fava gibi klasik mezeleriyle Demeti, İstanbul’un meyhane geleneğini esasıyla yaşatan yerlerden biri. Duvarlardaki klasik çerçevelere yerleştirilmiş siyah-beyaz nostaljik fotoğraflar, beyaz örtülü masaları ve Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz ezgileri Demeti’yi özel kılan detaylar.

İnciraltı

Anadolu Yakası’nda meyhane arayışında olanlar için İnciraltı iyi bir seçenek. Mezeleri tavsiye edilir. Beylerbeyi’nde güzel bir bahçenin içinde bulunan İnciraltı, geleneksel bir İstanbul meyhanesi. Menüsü yemek dünyasının önde gelen araştırmacı yazarlarının kitaplarından alınan tariflerle oluşturulmuş. İnciraltı’nın bahçesinde kurutulan çirozlar ile Sinop kış toriğinden yaptıkları lakerda buranın imza mezelerinden sadece ikisi.

Meyhane kültürüne aşina olanlar mezelerin kıymetini de iyi bilir. Lezzetli mezelerle donatılmış bir masada, nostaljik müzikler eşliğinde sohbetin tadını çıkarmak istiyorsanız önerilierimize kulak verebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.