BLOG YAZILARI

Hamur İşinin En Güzel Halleri: Boşnak Mutfağı

Boşnak Yemekleri

hamur-isinin-en-guzel-halleri-bosnak-mutfagi

Hamur işi ağırlıklı yemek kültürleri, emek emek açtıkları hamurları, börekleri ve mantılarıyla Boşnak mutfağı, başımızı döndüren bir çeşitliliğe sahip. İşte en sevilen Boşnak yemeklerinden örnekler:

Boşnak Mantısı

Bu listeye Boşnak mantısıyla başlamamak olmazdı. En bilinen, en sevilen, en doyurucu çeşitlerden biri. Tek tek açılan ve yağlanan hamur bezeleri, kıymalı iç harçla doldurulur ve üzerine iyice çırpılmış yoğurt ile kızdırılmış pul biber dökülerek servis edilir. Akşam yemeklerinde çokça tercih edilen Boşnak mantısı oldukça leziz bir yemek.

Boşnak Böreği

Boşnak böreği için bu mutfağın baş tacı desek yanılmış olmayız. Boşnak böreğinin en zahmetli ve en belirgin özelliği hamurunun çok ince açılması. İç harcı çok çeşitlenebilen bir börek aynı zamanda. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı, hatta patlıcanlı ve pırasalı olarak da yapılabiliyor. Özellikle pırasalısını denemenizi tavsiye ederiz. Baklava yufkası inceliğinde açılan hamurlar yağlanır ve kenarlarından çekilerek büyütülür. İç harç yayılır. Rulo haline getirilen hamurlar tepsinin orta yerinden başlanarak spiral şekilde dizilir. Çay saatleri ve misafir ikramı için tadına doyulmaz bir lezzet çıkar ortaya.

Begova Çorbası

Türk mutfağında adı ‘’Bey Çorbası’’ olarak geçen Begova Çorbası, Boşnaklara ait bir çorba. Tavuk göğsü, havuç, patates, kurutulmuş bamya, maydanoz, defne yaprağının birlikte haşlanması ve üzerine limon, un ve yumurtadan hazırlanan terbiyenin dökülmesiyle yapılıyor. Begova tam bir şifa çorbası.

Soka

Soka, bir tür kaymaklı biber turşusu. Balkan mutfağı sadece hamur işlerinde değil mezelerde de oldukça başarılı. En çok kullanılan malzemelerden biri de; süt kaymağı. Boşnak yemeklerinde kaymağın başrolde olduğu birçok yemek yiyebilirsiniz. Küçük Boşnak biberlerine peynir ve süt kaymağı doldurularak yapılan Soka da mezelerin en güzellerinden.

Kaymaçina

Listeyi tatlıyla sonlandıralım. Kaymaçina, Boşnakların en bilinen tatlılarından biri. Onun için, krem karamel tatlısının farklı bir yorumu diyebiliriz. Hem hafif hem de pratik bir tatlı. Yapımı oldukça basit. Aslında 3 temel malzeme gerekiyor. Yumurta, şeker ve süt. İyice beyazlayana kadar çırpılan malzemeler fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 1,5 saat pişiriliyor ve böylece üzeri karamelize oluyor.

Boşnak yemeklerini evde denemek isterseniz detaylı tariflerle bu lezzetleri deneyebilirsiniz.