BLOG YAZILARI

2 Litre Süt ile Neler Yapılır?

süt

iki-litre-sut-ile-neler-yapoilir

Mutfağınızda daha önce deneyimlemediğiniz bir şeyler yapmanın tam sırası. Üstelik bu tarifler sizlerin daha sonraki dönemde satın alma alışkanlıklarınızı bile değiştirebilir!

Süt ve süt ürünleri özellikle çocuklu ailelerin en çok tükettiği besinler. Bu ürünleri kendi mutfağınızda yapmak, içiniz rahat tüketebileceğiniz anlamına da geliyor.

Gelelim 2 litre süt ile neler yapabileceğinize;

Yoğurt, tereyağı, çökelek peyniri hatta köy peyniri...

Peynir;

2 litre sütü kaynatın, süt kaynarken içine 1 kâse yoğurt dökün ve kaynamaya devam etmesini sağlayın. Hemen ardından kaynayan su yeşilimsi bir renk aldığında tüm tencereyi bez bir torbaya boşaltıp bezi bağlayıp. Bağladığınız bezi bir süzgeçe yerleştirin ve üzerine bir ağırlık koyun. Ertesi gün peyniriniz hazır! Aynı işlemi yapıp üzerine ağırlık koymazsanız da çökelek peyniri elde etmiş olursunuz.

Yoğurt

2 litre süt kaynayıp ılıdıktan sonra 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyip fırının içine koyun. Fırının kapağını kapatıp yoğurdun kapağı açık şekilde 7-10 saat bekletin. Sonra tencereyi alıp buzdolabına koyun. Ertesi gün yoğurdunuz hazır.

Tereyağı

Yaptığınız yoğurdun kaymaklarını toplayın 1 litrelik kavanoza koyun. Kavanozun içine yarısına kadar ılık su ekleyin ve kavanozu elinizde 20-30 dakika çalkalayın. İçinde yağların oluştuğunu göreceksiniz. Gördükten sonra kavanozun kapağını açarak soğuk su ilave edin ve yukarı çıkan yağları kaşıkla toplayarak kaseye alın. Tereyağınız hazır!