BLOG YAZILARI

İncili Gastronomi Rehberi 2023’ün ‘5 incili’ mekanları

5 incili restoranlar

incili-gastronomi-rehberi-2023-un-5-incili-mekanlari

Hürriyet ve Karaca iş birliği ile gastronomi dünyasına kazandırılan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ ödül töreni Swissôtel The Bosphorus İstanbul’da düzenlendi. İncili Gastronomi Rehberi 2023’ün tanıtım ve ödül gecesinde rehberde yer alan 5 İncili 8 restorana restorana ödülleri sunuldu. İşte bu yıl İncili Gastronomi Rehberi’nin uzman ekibi tarafından 5 inci ile değerlendiren restoranları;

7 Mehmet (Antalya)

Geleneksel Mutfak

Denizin kıyısında geniş bir bahçe içinde yer alan 7 Mehmet, aile mirası reçetelerle hazırlanan Akdeniz mutfağından yemekler sunuyor. Restoran muhteşem bir manzara ve etkileyici bir mimariye sahip. Yaklaşık 80 yıl önce dört sandalye ve bir masayla yola çıkan restoranın başında şu anda 3. kuşak Mehmet Akdağ var. Türk mutfağının 650’ye yakın çeşidini, başta Antalya olmak üzere, Türkiye’nin neredeyse her yerinden doğal ve özel malzemeleri mevsimsel olarak hazırlıyorlar. Izgara logos, böğürtlenli cacık, bergamotlu ananaslı pilav, manda kaymaklı bal kabağı, imza yemekleri arasında.

ENT Restaurant (Bodrum/Muğla)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Türkiye’nin yaratıcı şeflerinden Yoldaş Sönmez’in yenilikçi mutfak anlayışı ve yaşadığı coğrafyanın ürünlerine saygıyla kurguladığı ENT gerçek anlamda bir şef restoranı. Restoranın yöreye özgü yemeklerin modern mutfak teknikleri kullanarak tasarlanan menüsünün temelinde lokal üreticiye destek, kaliteli, doğru ve mevsiminde ürüne sadık kalma ilkesi yatıyor. ENT, tarhana soslu dana tandır, deniz börülceli mantı, denizden kuru patlıcan dolması gibi yemeklerin yer aldığı ve sıklıkla yenilenen tadım menüsünün yanı sıra servis ve sunumdaki yetkinliğiyle de ziyarete değer bir gastronomik durak.

Maçakızı (Bodrum/Muğla)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Deniz kıyısında doğayla uyumlu mimarisi, yalın dekorasyonu ve sade lüksüyle 1977’den beri Bodrum’un ikonik otel ve restoranı Maça Kızı’nın başarısında ikinci kuşak Sahir Erozan’ın payı büyük. Maça Kızı’nın ünlü öğle yemekleri yerel ürünlerle Türk mutfağını yansıtan açık büfe olarak hazırlanıyor. Haftanın belli günleri çıkan mantı, lahmacun ve köftesinin müdavimi çok. Şef Aret Sahakyan’ın başında olduğu restoranın yaratıcılık ve lezzetin harmanlandığı akşam yemekleri ise tam anlamıyla gastronomik deneyim yaşatıyor. Yemek öncesi bar saatleri de popülerliğini açıldığı dönemden bu yana sürdürüyor.

Mikla (İstanbul)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Şef Mehmet Gürs, 2005’de açtığı Mikla’da geleneksel mutfağın temel taşlarını sarsmadan, şef dokunuşlarıyla günümüze uyarladı. ‘Yeni Anadolu Mutfağı’ konseptini başarıyla kurgulayarak, seçilen malzemeleri uyumla harmanlayarak bir öncü oldu. Ekibiyle birlikte Anadolu’yu dolaştı yöresel malzemenin izini sürerek küçük ölçekli üreticilerle bağlantı kurdu. Mevsimsel döngülere göre değişen menü, sunum ve servisteki yetkinlik Mikla’nın Dünyanın en iyi restoranları arasında yer almasını sağlıyor. Açılışından bu yana değişmeyen ekibi, İstanbul’un görkeminin hissedildiği tarihi yarımada manzarası da artıları arasında.

Neolokal (İstanbul)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Şef Maksut Aşkar’ın 2014’de İstanbul’un mimarisiyle en özel tarihi binalarından biri olan bugünün bir kültür ve araştırma merkezi Salt Galata’nın içinde açtığı Neolokal, nerede olduğunun bilincinde bir araştırma mutfağı gibi çalışıyor. Aşkar, geleneksel Türkiye mutfağını modern teknikler ve yenilikçi bakış açısıyla yorumluyor. Paylaşımlı tadım menüsü de Neolokal’in felsefesini anlamak için birebir. Ne yerseniz yiyin her biri tüm yaratıcılığına karşın ürünün lezzetini, hafızanızdaki geleneksel tadı bulduğunuz yemekler. Çünkü tasarladığı birçok yemeğin temelinde, annesinin yaptıklarından izler var.

Od Urla (Urla/İzmir)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Babasının restoranında mutfağa adım atan Osman Sezener, yurt dışındaki eğitiminin ve kazandığı deneyimin ardından 4 yıl önce Urla’da açık ateşte pişirmek hayalini gerçekleştirerek Eski Türkçe ’de ateş anlamına gelen OD Restoranı açtı. Aile zeytinliğinin ortasında restoranda bölgede yetişen ve üreticisi belli olan ürünler kullanılıyor. Zeytinyağları bahçedeki tesiste sıkılıyor. On çeşitten oluşan tadım menüsü temin edilen malzemelere göre sıklıkla değişiyor. Şef Sezener, malzemenin özünü kaybettirmeden, kendine has bileşimler sağlayarak yemeklerinde farklı bir sentez yaratıyor.

Sunset Grill & Bar (İstanbul)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

Barış Tansever’in genç bir girişimci olarak açtığı Sunset Grill Bar hem yemekleri hem de müthiş Boğaz manzarasıyla 25 yıldır cazibesini popülerliğini yitirmedi. Akdeniz’den Uzakdoğu’ya farklı mutfaklardan örnekler sunan Sunset’in başarısında ünlü Fransız şef Fabrice Canelle yönetimindeki mutfak ekibinin sürekliliğinin de payı büyük. Kapıdan her gireni güler yüzle, isimlerini söyleyerek karşılayan deneyimli yönetim ve servis ekibinin mekânın sürdürülebilirliğine katkısını unutmamak gerek. Tüm bu detaylar yerli ve yabancı tüm konuklarının Sunset’ten mutlu ayrılmasını sağlıyor…

TURK Fatih Tutak (İstanbul)

Şef Restoranı. Bistro. Brasserie

15 yıl Uzak Doğu’da yaşadıktan sonra 35 yaşında ünlü bir şef olarak ülkesine dönen Fatih Tutak 2019’da Bomonti’de açtığı TURK restoranda sadece yerel ürünler kullanılıyor. Köklerinden ilham alan yeni reçeteler tasarlıyor, yeni teknikler geliştiriyor. Gençlerden oluşan, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı dinamik bir mutfak ekibi var. Menü bazen her gün bazen haftada bir değişiyor. Ancak midye dolma, soğan tarhana, çürük armut, küflü peynir gibi fermantasyon teknikleriyle hazırlanan, sürprizli ve yaratıcılık çıtası yüksek tabakların bir bölümü menüde her zaman yer alıyor.