BLOG YAZILARI

İstanbul’un En Çok Sevilen Pide Fırınları

Ramazan Pidesi

istanbulun-en-cok-sevilen-pide-firinlari

Ramazan’ın en güzel geleneklerinden biridir pide. Kokusu tüm mahalleyi sarar. Her yaştan insanın fırınların önünde onun için girdiği kuyruklar uzar da uzar. İftar sofrasının başkahramanıdır aslında. Onu özel kılan hamuru ve pişirme yöntemidir. Eskilerde kara fırınlarda pişeni makbuldü. Bugün de öyle; ancak gitgide azalan kara fırınlar eski lezzetini aratmıyor değil. Ancak yine de her şeyiyle aranılan değerli bir lezzet. İstanbul’da gelin en lezzetli ramazan pidelerini kimler hazırlıyor birlikte bakalım.

Yaklaşık 167 yıldır Çengelköy’de ekmek ve pidenin en iyisini hazırlayan Has Ekmek Fırını halen kara fırın geleneğinin sürdürüldüğü bir yer. Pidenin hamuru orijinal ve açıldığı günden beri reçetesi değiştirilmemiş.

Listemize yine tarihi bir fırın ile devam ediyoruz. 136 yıllık Akmanoğlu Fırını. Eyüp’te bulunan bu fırın da taş fırında pidelerini pişiriyor. Sadece pidesi değil acıbadem kurabiyeleri de çok ünlü, ünlü olduğu kadar da lezzetli.

Üsküdar’da yer alan Tarihi İsmail’in Has Ekmek Fırını önünde pide kuyruklarının olduğu bir yer. Pidesi şahane. Teşvikiye’deki Peleki, adını Karadeniz yöresine ait bir ekmeğin üzerinde pişirildiği taştan alıyor. Buranın da pidesi gözü kapalı alınacak yerlerden biri.

Beyoğlu’ndaki Bayraktar Fırını, şehirde pide denilince yine akla gelen yerlerin başında geliyor. Yıllardır aynı lezzette. Kurabiyeleri, galetaları ile ünlü Tarihi Kireçburnu, Beylerbeyi Fırını da buram buram anılar kokan ramazan pideleriyle ünlü.