BLOG YAZILARI

İstanbul’un Meşhur Esnaf Lokantaları

Esnaf Lokantaları

istanbulun-meshur-esnaf-lokantalari

Gelin İstanbul’un esnaf lokantası geleneğini sürdürün yerlere kısaca bir bakalım.

Hünkar

Geleneksel Türk mutfağı sunan lüks bir esnaf lokantası olan Hünkar, ilk kez kapılarını 1950 yılında Fatih’te açmış. Bugün Hünkar’ın başında ikinci kuşak Feridun ve Faruk Ügümü kardeşler var. Yaratıcılık ve lezzet çıtası yüksek olan Hünkar, her mevsim menüsüyle başarılı. Izgara et ve balık, tencere yemekleri, zeytinyağlı çeşitleri ile başta irmik helvası olmak üzere Türk mutfağının demirbaş tatlıları Hünkar’ın menüsünü oluşturuyor. Restorana adını veren hünkar beğendisi en sevilen yemekleri arasında.

Çiya

Çiya, Anadolu’nun renkli coğrafyası ve farklı medeniyetlerle zenginleşmiş mutfağını 1998 yılından itibaren Kadıköy Çarşı içindeki sofrasına taşıyor. Menüde yer alan yemeklerin her biri orijinal reçetesine bağlı kalınarak hazırlanıyor. Yemeklerin esaslı tadının arkasında sağlam bir araştırma ve keşif var; bu şekilde kaybolmakta olan yöresel yemeklerin yaşamaları sağlanıyor. Çiya Lokantası’nın menüsünde mezeler, çorbalar, pilavlar ve mevsime göre değişen özel yöresel yemekler bulunuyor. Tatlıları da yemekler kadar esaslı ve başarılı.

Abdülkadir

Klasik bir esnaf lokantası olan Abdülkadir, Bakırköy’ün en işlek caddelerinden birinde yer alıyor. Başta Kastamonu olmak üzere Anadolu’nun farklı mutfaklarından örnekler bulmak mümkün burada. Tencere yemeklerinin ağırlıkta olduğu lokanta, özellikle öğle saatlerinde kalabalık oluyor.

Nato Lokantası

Türkiye’nin Nato’ya üye olmasıyla adını alan Nato Lokantası, 1952’de kapılarını Karaköy esnafına açtığı günden beri aynı anlayışla yoluna devam ediyor. Zeytinyağlı ve sulu yemek sevenler için ideal, lezzetli seçenekler sunuyor.

Yanyalı Fehmi

1919 yılında Fehmi Sönmezler tarafından açılan Yanyalı Fehmi, İstanbul’un tarihi ve sevilen lokantalarından biri. Menüsü her gün değişse de sunulan yemek sayısı sabit. Kuzu gerdanlı düğün çorbası ve köftesi yıllardır aynı lezzette.

Kanaat

Üsküdar’ın ünlü esnaf lokantası Kanaat, her zaman ilgi gören ve damağına düşkünlerin gündeminde. Çeşitli zeytinyağlıları taze ve başarılı. Tatlı bölümü ise Türk mutfağının en güzel örnekleri ile takdire değer.

Gül Tantik

Nuruosmaniye Vezir Han’da yer alan Gül Tantik, küçük, sevimli bir aile işletmesi. Sahibi Gül Hanım restoranın mutfağından sorumlu. Her gün değişen menüde zeytinyağlılar, etli sebze yemekleri ağırlıkta. Ayrıca ızgara köftesi de lezzetli. Fiyat-kalite dengesi ise memnun eden çizgide.

Tarihi Subaşı Lokantası

1959 yılında açılan lokanta, Nuruosmaniye Camii’nin külliyesinin çevresindeki taş dükkanlardan birinde yer alıyor. Mutfak ve salonun iç içe olması nedeniyle yemeklerin hazırlanmasını takip etmek pek keyifli.