BLOG YAZILARI

İşte Geleneğini Sürdüren Miras Restoranlar

Miras Restoranlar

iste-gelenegini-surduren-miras-restoranlar

Onlar sıradan restoranlar değil. Aile geleneklerini sürdüren ve lezzetlerini hiç değişmeden, uzun yıllardır müşterilerine ulaştırmayı başarmış miras mekânlar…

Pandeli

İstanbul Mısır Çarşısı’nın girişinde yer alan Pandeli, 1901 yılında Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulmuş. Geçen zaman içinde başta Atatürk olmak üzere birçok ünlüyü ağırlayan lokantanın en çok sevilen yemekleri arasında kuzu etli hünkar beğendi, kuzu tandır, peynirli puf böreği, kuzu yaprak ciğer ve manda kaymaklı vişneli tirit bunuluyor.

Üç Yıldız Şekerleme

1926 yılında Ahmet Fikri Dörtler ve üç ortağının şehrin lezzet haritasına kazandırdığı Üç Yıldız Şekerleme, tam 93 yıldır Beyoğlu’nda ağızları tatlandırıyor. Lokum, reçel, akide şekeri, kaşık tatlısı ve badem ezmesi açıldıkları günden beri yaptıkları tatlıların başında geliyor. Ev usulü portakal, çilek, vişne, gül, ayva reçellerini bakın kazanlarda hazırlıyorlar.

Asri Turşucusu

1913 yılında Fatih Edirnekapı’da bir aile işletmesi olarak açılan Asrı Turşucusu, kalitesinden taviz vermeyen yerlerden biri. 1938 yılından beri de Cihangir’de bulunan Asri’nin turşuları Bursa Orhangazi’deki Gedelek köyünde hazırlanıyor. Beyaz kiraz turşusu, mürdüm eriği ve kızılcık başta olmak üzere yaklaşık 40 çeşit turşuları bulunuyor.

Cemilzade

1867 yılında Şehzadebaşı’nda kurulan Cemilzade adını kurucusu Udi Cemil Bey’den alıyor. Şehzadebaş yıllarından uzun bir süre sonra Kadıköy’de açılan yeni dükkan özellikle melisalı saraya limonatası ve ekşi karadut şurubu ile sevilen bir yerdi.

1985 yılında da Kadıköy dükkanın kapanmasından sonra Cemilzade, Selamiçeşme, Şaşkınbakkal, Etiler ve Nişantaşı şubelerinde tatlı severlerle buluşuyor.

Kanaat Lokantası

Üsküdar’ın sembol lokantalarından biri olan Kanaat 1933 yılından beri müdavimlerini ağırlıyor. Türk mutfağının geleneksel tatlarının sunulduğu bu lokantanın Elbasan tavası, Özbek pilavı, fırınlanmış ayva tatlısı, ekmek kadayıfı en çok sevilen tatlar arasında yer alıyor.

Meşhur Filibe Köftecisi

Balkan kökenli Saltuk ailesinin 1890’lı yılların sonunda Bab-ı Ali yokuşu üzerinde ilk lokantasını açar. Dana etiyle hazırladıklarını köftelerinin tarifi ve lezzeti zaman içinde asla değişmez. Şu anda 5. Kuşağın işin başında olduğu Meşhur Filibe Köftecisi, 2016 yılından beri Hocapaşa Sokağı’ndaki yeni yerinde hizmet vermeye devam ediyor.

İnci Pastanesi

Profiterol denilince İstanbul’da ilk akla gelen yer İnci Pastanesi. 1940’lı yıllardaki açılışından sonra aynı çevre içinde birkaç dükkânda müdavimlerini ağırladı. Profiterolünün tadı ise asla değişmedi.

Baylan

İstanbul’un kurulduğu günden bugüne aralıksız olarak lezzetlerini sunmaya devam eden Baylan, ilk olarak 1923 yılında açılmış. Karaköy’den sonra da Kadıköy’de müdavimlerini ağırlamaya başlamış. Halen de devam ediyor. Bebek’te de bir şubesi var. Ancak Kadıköy’ün ışıltısı halen bambaşka. En meşhur lezzeti ise ilk açıldığı günlerden bu yana sunulan Kup Griye.

Ayaspaşa Rus Lokantası

Rus yemeklerinin yanı sıra Avusturya ve Macaristan mutfaklarından lezzetlerin hazırlandığı Ayaspaşa, adeta bir başarı hikayesi. Kurucusu Madam Judith’in çizgisi halen devam ediyor. Tavuk kievsky, pelmeni en çok sevilen yemeklerinin başında gelenler.