BLOG YAZILARI

İtalyan Mutfağını Ayağınıza Kadar Getiren 5 İtalyan Restoranı

İtalyan Mutfağı

italyan-mutfagini-ayaginiza-kadar-getiren-5-italyan-restorani

Pizzaların, makarnaların, tiramisuların vatanına, İtalya’ya çevirdik rotamızı. Bu lezzetleri gelenekseline uygun olarak yapan muhteşem İtalyan restoranlarının İstanbul’daki adreslerini sizler için inceledik.

Antica Locanda

Geleneksel İtalyan mutfağının Arnavutköy’deki temsilcisi olan restoran, “En iyi malzemelerle en yalın şekilde pişirme’’ anlayışı ile misafirlerine hizmet veriyor. Yedi yıl kadar önce açılan Antica Locanda’nın sahibi, Toscanalı şef Gian Carlo Talerico ve eşi Beldan Erkkul. Tarihi bir binanın restorasyonunun ardından, klasik İtalyan tarzı dekore edilerek yapılmış lokantanın bir giriş, iki de asma katı var. Mutfağı şık ve kullanışlı bir tasarıma sahip. Klasik yemeklere yer verildiği gibi pek bilinmeyen İtalyan yemekleri de menüdeki yerini alıyor.

Papermoon

Papermoon’da şef Giuseppe Pressani ve ekibi, İtalyan mutfağının bölgelere göre çeşitlilik gösteren yemeklerini geleneksel tariflerine göre hazırlıyor. İş ve sanat dünyasını buluşturan bu restoranda, her biri bir klasik olan pizza, makarna ve risotto çeşitlerinin en iyilerini deneyimleyebilirsiniz.

Aqua

Four Seasons Bosphorus’ın İtalyan mutfağı ağırlıklı AquaRestaurant’ı kendini yenileyerek sıradan bir otel mutfağının ötesinde bir çizgiye geçmiş. Lezzet, kalite, servis ve sunumlarının ardında işini çok iyi yapan yerli ve yabancı şefler mevcut. Aqua’da ev yapımı makarnalar ve tatlılar eşliğinde kendinizi İtalya’da gibi hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Da Mario

İtalyan mutfağının orijinal tariflerine göre hazırlanan yemekleri ve değişmeyen çizgisiyle Da Mario, İstanbul’un en eski İtalyan restoranlarından biri. Yemeklerin yapımında kullanılan malzemeler her daim kaliteli ve taze. Odun fırınında pişirilmiş İtalyan pizzalarını tatmanızı öneririz. Ev yapımı makarnaları da hayli başarılı.

Trattoria La Scarpetta

Etiler’de konumlanan Trattoria La Scarpetta, dostlarınızla İtalyan mutfağını deneyimlemek için iyi bir seçenek. Yemekler, servis ve sunum kadar mekânın dekorasyonu da dikkat çekici. Camekânlı teras bahçe çok ilgi görüyor. Kullandıkları şarküteri ürünlerini sattıkları küçük bir istasyon da var restoranın içinde. İçecek ve yemeklerde fiyat-kalite dengesini tutturan mekânlardan.