BLOG YAZILARI

İtalyan Mutfağının lezzetini keşfedebileceğiniz incili restoranlar

İtalyan mutfağı

italyan-mutfaginin-lezzetini-kesfedebileceginiz-incili-restoranlar

İtalyan mutfağı dünyadaki şöhretini fazlasıyla hak eden bir gastronomi kültürü. Kendine özgü lezzetleri, doğal ve mevsimsel ürünlerin kullanımı, dünyaca ünlü şeflerin elinde birer sanat eserine dönüşen sunumlar ve çok daha fazlası… İtalyan mutfağının lezzetlerini ülkemizde deneyimlemek isteyenler için rehberimizden öne çıkan incili restoranları sizin için bir araya getirdik.

ANTICA LOCANDA

İtalyan Mutfağı

4 incili - İstanbul

2011 yılında Toscanalı şef Gian Carlo Talerico tarafından bir zamanlar ekmek fırını olan tarihi bir binada açılan Antica Locanda, Arnavutköy semtinde yer alan klasik bir İtalyan restoranı. Menüde şefin aile reçetelerinden yapılan İtalya’nın farklı bölgelerinden yemekler sunuluyor. Taze makarnaları, risotto ve et yemekleri çok lezzetli. Özellikle Floransa usulü ince dilimlenmiş ızgara dana fileto ve balla fırında karamelize edilen kayısı soslu tavuk göğsü başarılı. Antica Locanda, atmosferinden yemeklerine size kendinizi İtalya’da hissettirecek bir yer.

PAPER MOON

İtalyan Mutfağı

4 incili - İstanbul

1996 yılında açılan Paper Moon, iş ve sanat dünyasının en önemli buluşma noktalarından biri oldu. Şef Giuseppe Pressani ve ekibi, İtalyan mutfağının bölgelere göre çeşitlilik gösteren yemeklerini geleneksel tariflere göre hazırlıyor. Her biri klasik olan pizza, makarna ve risotto çeşitlerinde çok başarılılar. Aynı zamanda kurutulmuş dana eti, burrata, yengeç salatası ve pizza farcita akılda kalan lezzetleri arasında. Paper Moon’un popülerliğini hiç yitirmemesinin ardında yemeklerinin lezzeti kadar yönetim ve servis ekibinin konuklarını bir kulüp mantığıyla ağırlaması yatıyor.

TERRAZZA ITALIA

İtalyan Mutfağı

4 incili - İstanbul

Eataly’nin içinde ayrı bir salonda yer alan Terrazza Italia’da geleneksel İtalyan tarifleri, 13 yıldır İstanbul’da yaşayan, iki ülke için de fahri elçi gibi çalışan şef Claudio Chinali’nin deneyimleri ve birikimleriyle Türkiye’nin yerel ürünleri kullanılarak hazırlanıyor. İtalyan ve Türk geleneksel peynirleri birlikte sunuluyor. İtalyan kültürü gustosunu taşıyan Terrazza’nın menüsü Piemonte mutfağı ağırlıklı. Deniz ürünlü gnocchi, Karadeniz çayı ile marine edilmiş kuzu küşneme, sarıkız mantarlı risotto ve mascorpone dondurmalı tiramisu menüde karşınıza çıkarsa denemenizi öneririz.

KOLBURANO’S

İtalyan Mutfağı

3 incili - Çeşme

Damla ve Emre Kolburan, Çeşme’nin Reisdere Köyü’ndeki lokantaları Kolburano’s’ta karşılamadan itibaren konuklarını evlerinde misafir ediyormuşçasına ağırlıyor. Odun ateşinde pişirdikleri pizzaları, fırın sosis, patates ve taze makarnaları Kolburano’s’un en sevilen yemekleri arasında.

MEZZALUNA

İtalyan Mutfağı

3 incili - Ankara

Mezzaluna, Ankaralıların İtalyan mutfağı dendiğinde ilk aklına gelen buluşma noktaları arasında. Klasik ve ince çıtır hamur pizzaları, kuru domates ve cevizli Napoli usulü ev yapımı scialatielli, kestane mantarlı soslu ızgara bonfile, karışık deniz ürünlü tava ve tiramisu tercih edilen lezzetleri.