BLOG YAZILARI

İzmir’de Afiyetle Yemeklerini Yiyebileceğiniz 5 Esnaf Lokantası

İzmir Esnaf Lokantaları

izmirde-afiyetle-yemeklerini-yiyebileceginiz-5-esnaf-lokantasi
Bizim Lokanta

Kurulduğu 1960 yılından beri önünde kuyrukların oluştuğu, müdavimlerinin ve enerjisinin hiç eksilmediği bir İzmir klasiği Bizim Lokanta. Kemeraltı Çarşısı Kızlarağası Hanı tarafındaki mekanın favori yemekleri arasında Balkan mutfağının sevilen yemeği nohutlu işkembe, kaz ve ördek etli çorbası ile ciğeri sayabiliriz.

Esnaf Lokantası Mahmut Usta

Diyarbakırlı Mahmut Usta’nın çorba ve geleneksel Türk mutfağının en çok sevilen yemeklerini pişirdiği esnaf lokantası, yaratıcılık ve lezzet çıtası yüksek bir yer. Ayak-paça çorbası, yoğurtlu kuru biber, tandır, kuru fasulye ve işkembeli nohudu değişimli olarak pişiriliyor. Mevsiminde Ege otları ve zeytinyağlıları da çok beğeniliyor.

Kısmet Lokantası

Kemeraltı Mantocular Çarşısı Küçük Demir Han içinde, 1967 yılından beri hizmet veren esnaf lokantasının yemeklerinde kullandığı sebzeleri Urla’daki bahçelerinden temin ediyorlar. Zeytinyağlıları, et yemekleri ile bol çeşit sunan lokantada özellikle kuzu etli arapsaçı ve elbasan tava, denenmesi gereken yemekler arasında.

Mutfak Girit

Orijinal reçetelerine göre yöre yemeklerini hazırlayan mütevazı bir lokanta burası.

Tire’nin kırıkkaya yoğurdu, kabak sıyırması, keşkeği, mevsiminde levrekli bamyası ile ekşili börülcesi müdavimlerinin beğendiği yemekler.

Tokmak Hasan’ın Yeri

Kalenin hemen yanında yer alan bu esnaf lokantası ev yemekleri ve döneriyle uzun yıllardır müdavimlerinin takibinde.

Ağaçlarla dolu arka bahçesi huzur veren bir ortama sahip. Tavuk eti ve mercimekle hazırlanan çorbası çok başarılı.