BLOG YAZILARI

İzmir'i Çok Sevmek İçin Bir Nedenimiz Daha Var: İşte İzmir'in Balık Lokantaları

İzmir Balıkçılar

izmiri-cok-sevmek-icin-bir-nedenimiz-daha-var-iste-izmirin-balik-lokantalari

Boyozu, bombası, gevreği, Ege zeytinyağlıları derken İzmir’in dillere destan lezzetleri saymakla bitmiyor. Bu deniz kentinin en çok sevilenlerinden biri ise elbette; balık. İzmir’de gönül rahatlığıyla balık yiyebileceğiniz mekânlardan bir derleme yaptık. Buyursunlar;

Horasan

Renkli bir ortama sahip olan, Çeşme çarşısında ara sokakta bulunan Horasan Balık, özenli servisiyle, sade dekorasyonuyla, küçük ve salaş bir balıkçı lokantası. Aile işletmesi olan mekanın spesiyali ise usulüne uygun pişirilen kalamar. Mezeleri günlük olarak hazırlanırken malzeme seçimleri ise yerel ve doğal tarım yapan üreticilerden.

Bodrum Balıkçısı

Bornova’da ve çevre yolundan Karşıyaka yönüne giden bir noktada yer alan Bodrum Balıkçısı, modern salaş tarzıyla balıkçı meyhanesi geleneğini sürdürüyor. Kalamarı, tereyağlı karidesi, ahtapot ızgarası en sevilen çeşitleri arasında yer alıyor.

Yengeç

Urla’nın incisi Yengeç’in sahibi Oğuz Özer ve ekibinin mottosu, amatör bir ruhla profesyonel çizgide çalışmak. Fiyat-kalite dengesini yıllardır koruyan, mutfağında sadece mevsiminde bulunan deniz ürünlerine yer veren, konukseverliği asla elden bırakmayan samimi bir Ege lokantası burası. 100’ün üzerindeki mezelerini değişimli ve günlük olacak şekilde taze hazırlıyorlar. Sakızlı muhallebi, portakallı irmik helvaları ise damakta hatrı kalan bir lezzete sahip.

Akın’ın Yeri

1970 yılından beri hizmet veren çok özel bir balıkçı. Özel olmasının nedeni ise mevsiminde her türlü deniz ürününün tezgâhlarında bolca bulunması. Ara sıcakları beğenilen mekanın konforlu bir oturma düzeni var. Akın’ın Yeri, Urla’da.

Balıkçı Hasan

Konak’ta bulunan Balıkçı Hasan’ın enginarlı levreği, soslu kalamarı ve deniz ürünlü makarnası çok beğeniliyor. Mekân, balık tezgâhının renkliliği ve çeşitliliği ile de tanınıyor. Başarılı mutfağının en iyi eşlikçisi ise güzel manzarası.

Sipari

Beyaz ağırlıklı dekorasyonu ve geniş bahçesi ile İzmir’in favori balık lokantalarından biri. Rahat ortamında sunulan yemekleri Ege mutfağı ağırlıklı. Mezeler ve yemeklerin malzemeleri günlük olarak satın alınıyor. Sipari’nin lezzetleri için İnciraltı’ya gitmelisiniz.

Ayvalık Balıkçısı Kerem

Zengin ve birbirinden çok farklı meze çeşitleri, kalite ve detaydan ödün vermeden çalışan mutfak ekibi ile sadece Bostanlı’nın değil İzmir’in de simge balık lokantalarından biri. Ara sıcakları ve tam kıvamında pişirilen ızgara balıklarıyla uğranılması gereken mekânlar arasında.