BLOG YAZILARI

Japon Mutfağının lezzetini keşfedebileceğiniz incili restoranlar

Japon Mutfağı

japon-mutfaginin-lezzetini-kesfedebileceginiz-incili-restoranlar

Uzakdoğu mutfağı, özellikle Japon mutfağı dünyanın her yerinde ilgi gören ve kitlesini en hızlı büyüten mutfakların başında geliyor. Ülkemizde de Japon mutfağına gösterilen ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Japon mutfağının kendine özgü lezzetlerini deneyimlemek isteyenler için rehberimizden öne çıkan incili restoranları sizin için bir araya getirdik.

ROKU SUSHI OMAKASE

Japon Mutfağı

3 incili - İzmir

Kordon’da birbiri ardı sıralanan balık restoranları arasında yer alan Roku Sushi Omakase’nin kurucu şefi meslek yaşamı boyunca sadece Uzak Doğu restoranlarında çalışan Barlas Günebak. Adını Japonca’da 6 rakamı anlamına gelen Roku’dan alan restoran taze malzemeleri, yemeklerin yalın lezzeti ve zarif sunumuyla öne çıkıyor.

INARI BODRUM

Japon Mutfağı

3 incili - Bodrum

Inari, Japon mitolojisinde nefesin, pirincin, çayın ve tilkilerin tanrısı olarak tanımlanıyor. İstanbul’da Japon mutfağı deneyimi sunan restoranlar arasında yer alan Inari Omakase’nin Bodrum şubesinde de tempura mori, unagi fried rice ve spicy teriyaki beef öne çıkan lezzetler arasında.

ISOKYO

Uzak Doğu Mutfağı

4 incili – İstanbul

Raffles Oteli’nin içinde bulunan Isokyo, İstanbul ve Tokyo’nun bir araya gelmesinden oluşuyor. Pan-Asya mutfaklarının en iyi örneklerini ‘fine dining’ konseptiyle sunuyor. Başta Japonya, Vietnam, Kore ve Tayland olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinin kendine has geleneksel lezzetlerini, batı ülkelerinin pişirme tekniklerini kullanarak yeniden yorumluyor. Her yemek ait olduğu mutfağa uygun bir sunumla servis ediliyor. Isokyo, sushi ve sashimi çeşitleri için ise şehrin en iyilerinden denilebilir. Dekorasyonundaki her detay özel bir çalışmanın ürünü. Servis ve sunumlar etkileyici.

ROKA İSTANBUL

Japon Mutfağı

4 incili – İstanbul

2004 yılında Zuma markasının yaratıcısı Rainer Becker tarafından Londra’da kurulan Roka’nın iki yıl kadar önce bir şubesi de Galataport’ta açıldı. İstanbul Roka’nın mutfağının başında ise daha önce Roka Londra ve Heston Blumenthal’in Fat Duck restoranında çalışan başarılı şef Suna Hakyemez var. Susamlı, palamut talaşıyla kızarmış patlıcan salatası, yanında şiş sarımsak ve miso ekmeğiyle sunulan dana ilik teriyaki ve miso soslu ızgara morina gibi çeşitler mekânın klasikleri arasında.

SUSHI MANGA

Uzak Doğu Mutfağı

4 incili – İstanbul

Uzak Doğu mutfağını yakından takip edenler ünlü şef Hiroki Takemura ismini çok iyi bilir. Ülkemizde uzun yıllardır önemli yeme-içme mekânlarının şef kadrosunda yer alan Takemura, bu kez karşımıza Göktürk’te açılan Japon restoranında çıktı. Sushi Manga kısa sürede İstanbul’un önde gelen Uzak Doğu restoranları arasına girdi. Sushi Manga Japon mutfağından birçok yemeğin yer aldığı kapsamlı bir menüye sahip. Sushi, nigiri ve sashimi’lerin yanı sıra tempura, ramen, udon çeşitleri ve Uzak Doğu mutfaklarının farklı yemekleri taze ve özenle seçilmiş malzemelerle hazırlanıyor.