BLOG YAZILARI

Karaköy’de Keşfetmeniz Gereken Lezzet Durakları

Karaköy Restoran

karakoyde-kesfetmeniz-gereken-lezzet-duraklari

Eskinin ünlü liman ve ticaret merkezi olan Karaköy, günümüzde bu özelliğini koruyor olsa da restoran ve lokantalarıyla da gözde ve sevilen bir yer. İş çevresinin yoğunluğunu göz önünde bulundurarak yazımıza ilk önce esnaf lokantalarıyla başlamayı istiyoruz. Bankalar ve Nato lokantaları akla ilk gelenlerin başında yer alıyor.

Mutlu ayrılan müşterilerinin çalabileceği bir zili, kapısına asabilecek kadar kendinden emin bir esnaf lokantası, bir kültür mozaiği olan Bankalar Lokantası, 1947 yılından beri aynı noktada hizmet sunuyor. Bir diğer ünlü esnaf lokantası olan Nato, Türkiye’nin Nato’ya üye olmasıyla adını alarak 1952’de kapılarını Karaköy esnafına açtığı günden beri aynı anlayışla yoluna devam ediyor. Zeytinyağlı ve sulu yemek sevenler için ideal, lezzetli seçenekleri var. Çok daha yeni bir adres olmasına karşılık Mutfak Dili, perşembe pazarı esnafının en çok tercih ettiği lokantalar arasında.

Karaköy lezzet turumuza bir konsept restoran ile devam ediyoruz. Mehmet Gürs’ün danışmanlığını, Yılmaz Öztürk’ün şefliğini üstlendiği Mürver, yaratıcılık, lezzet, estetik sunum, fiyat-kalite dengesiyle tutturduğu anlayışı ve göz alıcı Tarihi Yarımada manzarasıyla kısa sürede yeme-içme severlerin dikkatini çeken bir restoran. Mürver’de etler, deniz ürünleri ve sebzeler açık mutfakta hiç sönmeyen odun ateşinde pişiriliyor. Sadece yerel ve mevsiminde malzeme kullanılıyor. Dana dil, topik, mücver, sucuk gibi geleneksel yemekler sunuluyor.

10 Karaköy Oteli’nin teras katında yer alan Bahane On10, şahane Tarihi Yarımada manzarasına sahip. Mutfağının yönetiminde Şef Kaan Arığ yer alıyor. “Muhabbet dolu bir akşam için her zaman bir bahane vardır” mottosuyla konsepti oluşturulan restoranın menüsü, mevsime bağlı olarak değişiyor.

Müyyedzade Mahallesi’nde yer alan ve eski Gümrük Müdürlüğü binasının restore edilmesiyle 2014 yılında Ara Cafe’nin sahipleri tarafından açılan Gümrük, şef mutfağı olarak yola koyulmuştu ama Yunanlı şef Stavriani Zervakakou ülkesine dönünce konsept değiştirdi. Şimdi ağırlıklı olarak Akdeniz ve Türk mutfaklarından yemekler sunuluyor. Fiyat-kalite dengesi de başarılı.

Geleneksele ve yerel ürüne saygıyla yola koyulan Naif’te gün, sabah kahvaltısıyla başlıyor. Öğlen yemeği servisinde bölgede çalışanlar için günlük değişen sürpriz yemekler de sunuluyor. Cuma ve cumartesi günleri restoran, saat 23.30’dan itibaren kaliteli müziğin olduğu bir kulüp havasına bürünüyor.

Karaköy’de, Fransız Geçidi’nde yer alan Paps’ta İtalyan yemekleri hazırlanıyor. Mutfağın yönetimi Şef Luigi Mariconda’ya ait. Küçük denilebilecek restoranın tasarımı yalın çizgilere sahip.

Gündüz saatlerinde bir esnaf lokantası akşam ise zarif bir meyhane olarak misafirlerini ağırlayan Karaköy Lokantası, Oral Kurt’un 15 yıl kadar önce sadece annesinin yaptığı ya da tarifini verdiği ev yemeklerini sunan modern bir esnaf lokantası olarak açıldı. Kurt, birkaç yıl sonra akşamları da klasik mezeler sunan modern bir meyhane olarak servis vermeye başladı. Mekanın başından hemen hiç ayrılmayan Kurt sayesinde, ne yemeklerin kalitesinde ne de serviste aksamalar olur. Rezervasyonsuz yer bulunmuyor.

Karaköy’ün yeni nesil meyhanelerinden Ma’Na ise Fransız geçidinin sağ kanadında yer alıyor. Salonun ortasındaki heybetli avize, beyaz örtülü masalar, arka planda çalan Zeki Müren ve Müzeyyen Senar’ın eşsiz şarkıları ile nostaljik bir atmosfer oluşturuyor.